Zümrüt Taşı Özellikleri ve Faydaları

Elmas, yakut ve safirden sonra en değerli 4.taş olarak bilinen zümrüt taşı aynı zamanda efsanevi taş olarak bilinmektedir. Masallarda, efsanelerde, hikâyelerde en çok kullanılan öğelerden biri olduğu dikkat çekmektedir. Güzelliği ile bilinen en görkemli taşlardan biri olan zümrüt aynı zamanda pahalı oluşuyla da tanınmaktadır.

M.Ö 1600’lü yıllara uzanan bir geçmişi bulunan zümrüt taşının eski çağlarda yağmur taşı olarak anıldığı bilinmektedir. Kuraklığın yoğun şekilde hissedildiği zamanlarda zümrüt taşı le yağmur yağabildiğine inanılmaktadır. Bu şekilde o dönemlerden itibaren en önemli doğal taşlar arasında yerini almaktadır.

Zümrüt Taşı Özellikleri

Yeşil tonlarında rengi ile gören herkese huzur veren zümrüt taşı birçok yeşil tonunda görülebilmektedir. Nil yeşili, çimen yeşili ve koyu tonlarda olmak üzere yeşilin birçok tonuna hâkim olduğu bilinmektedir.

Saydam ya da yarı saydam özellik gösteren zümrüt taşı aynı zamanda Be3 Al2 SiO6 ve oxides kimyasal formülüne sahiptir.  Ayrıca taşın kendi özgül ağırlığının 2,68 ila 2,73 arasında değişkenlik gösterdiği de bilinmektedir.

Sertlik düzeyi bir hayli fazla olan taş 7,5 ila 8 numaralı sertlik derecesindedir. Bu numaralarla sert taşlar arasında anıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Zümrüt Taşı Nerede Çıkar?

Zümrüt (Emerald) taşının en eski dönemlerden itibaren Mısır civarında görüldüğü bilinmektedir. Mısırda tarihi zümrüt madenleri olduğu ve çalışmaların asırlarca devam ettirildiği yazılmaktadır. Bununla beraber bugün Rusya, Kolombiya, ABD, Avustralya, Afrika, Brezilya gibi ülkelerde çıkarıldığı görülmektedir.

Kıymetli taş konusunda çok zengin olan Hindistan da zümrüt konusunda oldukça verimli bir ülkedir. Bunun yanı sıra Zambiya ve Pakistan da zümrüt taşının çıkarıldığı özel ülkeler arasına yerlerini almaktadırlar.

Zümrüt Taşının Fiziksel Faydaları

  • Kalp sağlığı konusunda etkili olduğu düşünülen zümrüt taşının kalp rahatsızlığı olanlara sık sık önerildiği bilinmektedir.
  • İç organlarında herhangi bir rahatsızlık yaşayanların bu konuda olabildiğince temkinli olması ve zümrüt taşına güvenmesi fayda sağlayacaktır. Zümrüt taşı en etkili olan taşlar arasındadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren taş, kişinin hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Kolayca hasta olabilen, hassas bir yapıya sahipseniz zümrüt ile bunu aşabilmeniz mümkündür.

Zümrüt Taşının Psikolojik Faydaları

  • Başarı konusunda en motive edici taşlardan biri olan zümrüt, kişide doğrudan başarma isteği yaratmaktadır. Bu açıdan binlerce kişinin önemli işlerden önce zümrüt enerjisi aldığı bilinmektedir.
  • Arkadaşlıktan aile bağlarına kadar destekleyici bir yapıya sahip olan zümrüt özellikle zayıflayan ya da kopma noktasına gelmiş ilişkilerde yapıcı bir rol oynamaktadır.
  • Kişiye sevme ve sevilme enerjisi veren bu değerli taşı, pozitif enerji verme konusunda da oldukça etkili olan taşlardandır.
  • Yaşama sevinci alabileceğini bir taş arıyorsanız zümrüt bu istediğinizi kolayca elde etmenizi sağlayacaktır.
  • Yetersizlik hissiyatından bunalan kişiler için bu taş önerilmektedir çünkü zümrüt kısa süre içerisinde doyuma ulaşma enerjisi vermektedir.