Prasiolite taşı, silisik asitin bazlarla birlikte oluşturduğu bir çeşit tuz olan tabii şeklini elde etmenin çok zor olduğu bir değerli doğal taştır. Billursu; yani kuvars familyasına aittir. Rengi uçuk bir yeşildir. Canlı bir renk tonu yoktur.

Prasiolite Taşının Özellikleri

İsminin oldukça ilginç bir karşılığı vardır. Çok eski zamanlardan beri bilinen ismi Pırasa taş yahut Yeşil soğan taşı da denilmektedir. Bunun nedeni rengidir. Uçuk bir yeşil renge sahip olması nedeniyle soğan familyasından pırasanın rengini andırması nedeniyle antik yunan dilinden Prason ve Lithos kelimelerinin karışımı ile günümüzde prasiolite denilmiştir.

Ne yazık ki gerçek prasiolite taşının bulunması imkansız gibidir. Brezilya civarında bulunan bir madende yaklaşık 70 yıldır elde edilebilmektedir.
Son dönemdeki araştırmalar sonucunda miktarı çok fazla olmasa tabii  prasiolite taşına Canada Thunder Bay ve Polonya'da Silezya taraflarında rastlanmıştır.

Genellikle ticareti yapılan taşlardan pek azı tabii olandır. Diğer kısmı ise Ametist taşına uygulanan bir çeşit ısıtma yöntemi ile elde edilendir. Tabii olarak zor bulunan gerçek prasiolite taşı mücevher olarak kullanılır ve fiyatlandırılması (değeri) ona göre yapılır.
Diğer türlüsü (ısı işlemi ile oluşturulan) Vermarine yani Yeşil Ametist taşı da buna göre değerlendirilir.

Yeşil Ametist Taşı

Özellikle mor rengi ile bilinen Ametist; belli derecelerde ısıya maruz kaldığında renginde farklılıklar gösterir. Örnek vermemiz  gerekirse mesela zaman zaman işlenmiş Sitrin olarak da ticareti yapılan bu taşların 470 santigrat derece  ile 550 santigrat derece arasında belli  sıcaklıklara maruz bırakılması ile elde edilmiştir.

Yeşil Ametist de 500 santigrat derece ısıya maruz bırakılır; bu aşamada rengi sarıya döner ve yeşil renk elde edebilmek için maksadı ile başka uygulamalarda yapılır.
Böylelikle Vermarine yani Yeşil Ametist elde edilir.

Prasiolite Taşının Faydaları

Özellikle manevi yönü güçlendiren bir değerli doğal taştır. Bununla birlikte kalbe, beyne, sinir sistemine faydası vardır.
Ametist ve Sitrin taşı ile aynı familyadan olması nedeniyle de ruhsal ve bedensel olarak tüm vücuda fayda sağlar. Sakinleştirerek, duygularımızı, kalbimizi daha iyi dinleyerek farkındalığı arttırır.
Kişisel olarak başarıları olduğu kadar başarısızlıklarımızı da kabullenmemize yardımcı olur.
Her anlamda aydınlanmaya yardımcı bir özelliği vardır.