İnci’nin Özellikleri

İnci denildiğinde akla ilk gelenlerden zarafetin, zenginliğin sembolü, yüzyıllar boyunca  kadınların vazgeçemediği ender güzellikteki taş okyanusların, açık denizlerin en derin,  sıcak kısımlarında bulunur. Çıkarılması oldukça meşakkatli olan bu değerli doğal taş  türü, bir deniz canlısı olan midye ve istiridyenin içerisinde oluşur. Dışı sedef ile kaplı olan bu incinin oluşum sürecini kısaca anlatmak gerekirse, midye (istiridye) nin içerisine bir anda giren  bir taş ya da herhangi bir madde (kum vs.) nin üzerinin sedef ile kaplanması ile oluşur.

Bu oluşum süreci takriben 10 yılı bulur. Sürecin uzunluğunun yanı sıra içinde bulunduğu midye yahut istiridyenin olgunluğu da incinin kalitesi ve büyüklüğü açısından çok önemlidir.

Ender bulunması ve çıkarmadaki zorluklar sebebi ile şu anda oldukça yaygın olan kültür incisi yetiştiriciliği de yapılmaya başlanmıştır. Hernekadar gerçek incinin kalitesi olmasa da kültür incisinin oluşumunun  tamamı  doğal yollardan olmaz. Tamamiyle sahte diyemesek bile  mücevher piyasasında iş görebilecek kadar belli bir kalitesi de olmaktadır.

Kültür incilerinin oluşum süreci görece daha kısa bir zaman çerçevesinde ilerler. 3 ila 7 sene aralığında değişebilen yetişme zamanı vardır.

Gerçek İnci ile kültür İncisinin arasındaki farkı ayırt etmenin yollarından bir tanesi de şeklidir.

Kültür incisi de hernekadar doğal ortamlarında yetiştirilmiş olsa da belli bir uyarılma sonucunda midyenin içine yerleştirilir. Dolayısıyla şekli muntazam bir boyutta oluşur. Oysa gerçek inci doğal olarak gelişigüzel bir şekilde oluşur.  Şeklindeki ve rengindeki özgünlük  onu daima akranlarından ayırır. Ayrıca nefes alan bir  taştır,  kapalı olarak tutulmaması gerekir,  zamanla kendinden yeni bir taş da var eder. Bu duruma halk arasında İnci doğurur denilir.

İncinin özgünlüğünü renklerinde de görebilirsiniz. Genel olarak beyaz, krem veya pembe renkte olması ile bilinse de çok nadir olarak siyah renk olarak da oluşur. Nadirliği, büyüleyici güzelliği ile siyah inciler çok talep görür, ancak oldukça pahalı olurlar. İşte bu durumlarda devreye kültür incileri girerek birçok alanda talebi karşılamaya çalışırlar. 

İnci Taşının Faydaları

İnci denilince akla en başta saf bir, huzur, mutluluk gelir. Akla gelen şekli ile sevginin mutluluğun, sevgi dolu evliliklerin de simgesidir. Simgeselliğinin yanında gerçekten de faydası bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra cilde iyi geldiği deri ile ilgili rahatsızlıklarda iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Kadınlarda doğurganlığa ve anne sütünün çoğalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sezgisel gücü artırması sebebiyle sanatsal zekanın gelişmesinde yardımcı olmaktadır. Duygu yoğunluğunu dengelemesi nedeniyle bilhassa depresyona eğilimi azaltarak daha fazla iç huzur, çalışma gücü ve azmi sağlar.

Aynı zamanda vücudumuzun birçok bölgesine faydası vardır. Bunların arasında Sindirim sistemi (mide, bağırsak), iç huzur ve sakinlik verme özelliği ile migren tipi ağrılara iyi gelir.

İnci Temizliği ve Bakımı

Daha evvel de belirttiğimiz üzere, nefes alan bir taş olması nedeniyle kapalı kutuda tutulmamalıdır. Ilık su ile hafif nemli şekilde ıslatılan yumuşak bir bezle silinmelidir. Herhangi bir temizleme maddesinin yanı sıra alkol bazlı bir temizleme dahi yapılmaması gerektiği gibi parfüm vs. gibi kokulu ürünlerden uzak tutulmalı, hava alması sağlanarak kendisini yenilemesine olanak verilmelidir.