Damarlı akik ismiyle de bilinen oniks taşı, yarı değerli taşlar sınıfındadır. Çok değerli olmadığı için kullanım alanı yaygın ancak çok pahalı ürünler üzerinde yer almamaktadır. Farklı farklı renklerde birçok katmana sahip olan oniks taşı çoğu zaman siyah tonlarda olmaktadır. Siyahın parlak ve canlı olarak yer aldığı bu özel taş dışarıdan bakıldığında gerçekten göz alıcı görünmektedir. Beyazdan siyah renge kadar birçok tona sahip olan oniks, kullanım alanlarına göre farklı renklerde bulabilmek de mümkündür.

Fiziksel ve psikolojik faydası oldukça çok olan oniks taşının devamı yanınızda taşınması önerilmektedir. Özellikle aksesuar olarak üzerinizde bulundurduğunuzda hem fizyolojik hem de psikolojik yararlarını görebilmeniz mümkündür.

Oniks Taşı Özellikleri

  • Sertlik derecesi 6,5 ila 7 arasında kabul edilen oniks taşı şiddetli baskı ve ısı sonucunda değişim göstermektedir. Bu nedenle ne çok kırılgan ne de çok sert demek doğru değildir.
  • Kök çakrasına hitap eden oniks taşının vücudun birçok noktasında faydasını görebilmek mümkündür.
  • Oniks taşını kullanan kişiler nasıl temizleyeceklerini merak etmektedirler. Taşı temizleyebilmek için akan suyun içerisinde tutmalı ve yaklaşık 1 saat kadar güneşin altında kurumasını beklemelisiniz. Farklı bir kurutma ve temizleme işlemi, taşın zarar görmesine neden olacaktır.

Oniks Taşının Yapısı

Oniks'in yapısına göz gezdirdiğiniz zaman bulunduğu yere göre kimyasal farklılık gösterebildiğini görürsünüz. Çıkarılan belli başlı yerlerde oniksin de farklılık göstermesi dikkat çekicidir.

Oniks, slikon dioksit formülünün neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. Saf siyah oniks her ne kadar az bulunsa da en saf hali aynı zamanda en güçlü ve sert hali de siyah renk olan taştadır.

Oniks Taşının Faydaları

  • Oniks taşının cinsel dürtüleri azaltma yönünde faydaları olduğu görülmektedir. Bu konuda herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin dürtülerini kontrol altında tutabilmesi için oniks taşından yardım alabilmesi mümkün olmaktadır.
  • Konsantrasyon konusunda denge sağlayıcı olan oniks taşı, kişinin odaklanmasını ve düşünce gücünü toplamasını mümkün kılmaktadır. Kişi, düşünsel olarak kendini verememesi gibi bir şikâyete sahipse oniks taşı ile bunu kırabilmek mümkün olmaktadır.
  • Hormonsal dengesizliklere yardımcı olan oniks taşı özellikle kadınlarda yaşanan hormonsal sıkıntılara çözüm olabilmektedir. Vücudun kendini toparlamasına ve kısa süre içerisinde daha dingin olmasına yardımcı olmaktadır.

Oniks Taşı Psikolojik Faydaları

  • Oniks , gerginlik neticesinde bozulan ilişkileri düzeltmeye yardımcı olan bir taştır. Bununla beraber kadın erkek kutuplaşmasının da önüne geçmektedir. İkili ilişkilerinizde sık sık tartışma ve gerginlik problemi yaşıyorsanız oniks taşı size yardımcı olabilecek güçlü bir taştır.
  • Nazara karşı ciddi anlamda faydası olan oniks taşının olumsuz enerjiden koruma gücü vardır.
  • Gelecek kaygısını yok etme, hayata biraz daha yapıcı bakabilme gibi bir arzunuz varsa oniks taşı size yardım edebilecek güçtedir. Sıkıntılı ruh halinden çıkıp daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.