Purpurit, inorganik bir çeşit bileşim olan fosforik asit (fosfat)’dan, oluşan maden taşıdır. Purpurit taşı ismi renginden dolayı alır.Purpurite sözcük olan İngilizce’de purple kelimesinde türer. Türkçe karşılığı mor renktir.

Purpurit  Taşının Özellikleri

Adının verildiği mor renginin birçok tonunu taşır. Ayrıca nadir de olsa siyahın kahverengine dönük kırmız rengini de görebiliriz. İçerisinde bulunan demir madeninin kırmızı ve kahverengine sebep olduğu da biliniyor. Kafesi andıran yapıya sahip olabildiği gibi donuk mat yapıda veya şeffaf yapıda da olabilir.

Purpurit  Taşının Yararları

Yaşamın farkındalığını arttırarak insanların  bakış açısını geliştirmesine yardım eder; böylelikle çok yönlü farkındalığın en üst düzeye ulaşmasını sağlar. Kişinin bağımsızlığına kendine olan güvenini  yükseltmesine yardımcı olduğu her konuda ve her varlığa saygı duyması farkındalığını arttırır.
- Önsezi, mental ve tinsel düşünce farkındalığını arttırır.
- Purpurit taşının manen olduğu kadar maddesel anlamda da  kuvvetli bir enerjisi vardır; bilhassa sorun yaşanılan mali konularda olumlu enerjisi ile güzel gelişmelere sebep olur.
- Aynı zamanda tansiyonu yüksek ortamlarda gerilimi azaltarak rahatlama sağlar.
- Fiziksel anlamda, özellikle  zedelenme ve berelenmelerde iyileşme hızını arttır.
- İdrarda  zaman zaman meydana gelen yoğunlaşan asitlenme durumunu düzene koyar.
- Renginin verdiği bir  tazelenme, canlandırma hissi de vardır.