Kuvars ailesinin en çekici taşlarından bir tanesi de Çilek Kuvars tır.
Kırmızıya çalan bir pembe tonunda şeffaf yahut yarı şeffaf  ve parçacıklı bir yapısı vardır. Bu görüntüsü ile çileğe de benzetilir. İsmini bu şekilde almasının yegane sebebi bu biçimidir.
Çok hoş zarif, muhabbet içeren ve bu güzel duygulara yoğunlaştırıcı kuvvetli bir gücü vardır.

Çilek  Kuvarsın  Özellikleri

Tabiatta var olmasına sıkça rastlanan bu doğal güzellik; en yaygın olarak Meksika ve Afrika civarında yer alır.
Renginin eşsizliği ayrı bir konu, içerisinde bulunan demirin okside olması ile pembe rengin tonu kırmızıya çalan çilek rengine dönüşür. Zaman zaman bu rengin daha açık ve daha orta tonları olsa da  genellikle renk tonu çilek rengidir. En temel özelliği kuvvetli bir gücünün  olmasıdır. Bu özelliği ne yazık ki günümüzde neredeyse kaybolmaya, yüz tutmuş olan; “nezaket, bonkörlük, hassasiyet ve sevgiye, sevmeye” dair tüm duyguların yoğunluğunu arttırarak, daha mutlu, huzurlu ve daha rahatlatan duygu durumuna yardımcı olmasıdır. Böylelikle iç dünyamızın dengesinin sağlanmasına da yardımcı olur. Benliğimizdeki dinginlik ve huzurla birlikte hayat yolculuğumuzda, yaşamaya başlayacağımız dönüşümlerde, değişimlerde itici gücü bize Çilek Kuvars fazlası ile sağlayan özellikteki taşların başında gelir.

Çilek Kuvars’ın Faydaları

En bilinen özellikleri ile birlikte kuvars ailesinden arı ve doğal kuvars niteliklerini taşıyarak etkilerini de bünyesinde bulundurur.
Fazla bilinmeyen bir özelliği ise Çilek kuvars kullanan kişinin  etkilerini bulunduğu ortama yayma etkisinin olmasıdır. Bu nedenle ki bu taşın bulunduğu ortamdaki gerginlik yok olurken; nezaketin hoşgörünün artması ile  birlikte kalbinize hitap edecek en doğru insanın karşınıza çıkmasına   yardımcı olmasıdır.
- Hayatında ve kendisinde yepyeni bir sayfa açmak isteyen tercih etmesi gereken taştır. Çünkü Çilek Kuvars, hayatta yeni bir sayfa açmayı, yeni başlangıçları simgeler.
- İç dünyayı etkilediği gibi, mental dinginlik vererek, bellekte oluşan kargaşayı giderir; daha berrak düşünmeyi sağlayarak, insanın içinde kullanılmayı bekleyen, cesaret edemediği, kabiliyet ve becerilerini keşfetmesine yardımcı olur.
- Kan deveranına hızlandırıcı etkisi ile vücudun koruma sistemini harekete geçirir.
- Gebelikte de anne ve bebek için koruyucu bir taştır.

Çilek Kuvarsı Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Fiziksel temizliğini  duru bir suyla yahut toprağa temas ettirerek yapabileceğimiz gibi,  aynı zaman nemli bir bez ile herhangi bir kimyevi madde kullanmadan silebilirsiniz.