Sitrin Taşı Özellikleri Ve Faydaları

İnsan vücudu için en doğal etkilere sahip olan taşlardan biri de sitrin taşıdır. Sitrin taşının hem psikolojik hem de fizyolojik etkileri kısa süre içerisinde öğrenilmiştir. Dünyanın neredeyse her yerinde bilinen bu özel taş, kimi topluluklarda kutsal kabul edilmektedir. Bu özelliği sayesinde binlerce kişi tarafından özel taşlar listesinde yerini almaktadır.

Kuvars taşının bir alt türü olarak bilinen sitrin taşı özel bir renge sahiptir. Kullanım alanları da hem içeriği hem rengi ile oldukça fazladır. Zaruri ihtiyaçların dışında yalnızca zevk sahibi olan kişiler de sitrin taşını kullanabilmektedir. Bu bakımdan herkese hitap ettiğini, alanının sınırlı olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Sitrin Taşı Özellikleri

Sitrin taşı dışarıdan bakıldığında açık sarı renkten kahverengi tonlarına doğru koyulan bir renge sahiptir. Aynı taşın içerisinde hem sarıyı hem de kahverengiyi farklı tonlamalarda görebilmek mümkün olmaktadır. Bu bakımdan sitrin taşı oldukça hoş bir görüntüye sahiptir.

Kimileri için talihsiz taş olarak bilinen sitrin taşı inanılan yanlış fikirlerin aksine talih ve şans getiren bir taştır. Bu özelliği nedeniyle insanlar birçok yerde sitrin taşını değerlendirmeye çalışmaktadır.

Kimyasal özellikleri de birçok taştan farklı olan bu değerli taş masajlardan aksesuarlara kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Sitrin Taşı Temizlenir mi?

Doğal taş almak isteyen ancak nasıl alacağını bilemeyen kişiler aynı zamanda temizlik ve bakım konusunda da kaygıya sahip olabilmektedir. Sitrin taşı alabilecek olan bir kişi hiçbir şekilde kaygıya düşmemelidir çünkü sitrin taşı temizlenmeyen taşlardandır. İsterseniz temizleyebilirsiniz ancak kendi yapısı gereği kendini yenileme özelliğine sahiptir. Bu nedenle herhangi bir temizlik müdahalesi de istememektedir.

Topaz taşı ile çok karıştırılan sitrin taşı, topazdan farklıdır. Topaz taşı sık sık temizlenmesi gereken bir taşken sitrin taşı hiçbir şekilde temizlik arayan bir taş değildir.

Sitrin Taşının Faydaları

Sitrin taşının en temel faydası psikoloji alanında ortaya çıkmaktadır. Kişinin özgüvenle ilgili sorunları olduğunda sitrin taşını muhakkak yanında bulundurması gerekmektedir. Bu taş sayesinde kendinize olan güveniniz artacak ve inancınızın tazelendiğini görmeniz mümkün olacaktır.

Sitrin taşıyla beraber kendine zarar verme eğilimi ortadan kalkacaktır. Bilhassa psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle kendine ve çevresine rahatsızlık verme eğiliminde olan kişiler bu taşla rahatlayacaktır. Kötü davranışların çoğunun dizginlendiği görülecektir.

Sitrin Taşının Kullanım Alanları

Sitrin (Citrine) taşının masaj yağlarında çok fazla kullanıldığı görülmektedir. Yağın çözeltisiyle karıştığında etkisini daha kolay hissettirmekte ve vücutta hızlıca rahatlama sağlamaktadır. Yağa enerji veren sitrin taşı, dolaşımı da hızlandırmaktadır. Vücudun herhangi bir rahatsızlığı olduğunda yapılacak masaj birçok yönden fayda sağlamaktadır.

Citrine taşını ev dekorasyon malzemesi ya da aksesuar olarak kullanabilmek de mümkündür. Devamlı üzerinizde olduğunda etkisini daha kısa sürede görebileceğinize inanmanız gerekmektedir.