Unakit Taşı Kullanımı


Pembe renkte, bir mineral ve kimyasal maddenin sentezi ile oluşan ortoklaz ile kata şeklindeki mineral olan feldspat’ın yeşil renkte başka bir mineral olan epidot ve renk içermeyen billur kuvarstan oluşan değerli bir taştır. 

Unakit Taşı Özellikleri

Çok sert bir kayaç türü olan granit çeşididir. İsmini ilk keşfedildiği  yer olan  A.B.D’nin  kuzey kısmındaki Carolina eyaletinde bulunan dağ sırasından alır. Bu sıra dağların ismi Unakas dağları olarak adlandırılır.

Oluşumundaki mineraller nedeniyle içerisinde kırmızı ve pembe renkleri  barındırmasının yanı sıra yeşil renk de içerir.

Daha çok dekoratif obje yapımında kullanılmasının yanı sıra takı olarak da tercih edilmektedir.

Sıklıkla narin yapısı nedeniyle bilhassa yeşil renkte olan bölümü Cabochon tekniği kullanılır. Bu teknik  suyun kesiminde kullanıldığı, düzgün ve net bir biçim gerektiren durumlarda tercih edilen bir teknik biçimidir.

Balans ve ahengin taşı olduğunu da söyleyebiliriz. Bu sebeple sıklıkla Akrep yahut Terazi burcunun tercih ettiği ve etmesi gereken değerli bir doğal taştır.  A.B.D’nin yanı sıra dünyanın birçok yerinde bulunur. Bunların arasında Brezilya, Finlandiya, Avusturya, Myanmar, Çin, Meksika, Japonya ve İtalya da bulunur.

Unakit Taşı Faydaları

Özellikle günümüzde yoğun olarak elektronik aletleri kullanıyor olmamız; bir şekilde sürekli radyoaktif ışınlara maruz kalmamız sebebiyle, fiziksel ve ruhsal olarak yüklendiğimiz fazla elektriği ve radyoaktiviteyi üzerimizden atmamızı sağlar. 

Granit yapısı ile sanki toprağa basmışçasına tüm fazla enerjimizi alır.  Ayrıca radyoaktif enerjinin zarar vermesini engeller.

Bilhassa Fenoloji sistemi (üreme) için faydalı olduğundan erkeklerin kullanması önerilir. 

Bununla birlikte görme yetimize de fayda sağlar.

Kadınlarda ise, özellikle gebelik döneminde hastalıklara, düşük oluşumuna karşı, koruduğu gibi, gebelik süresince ferahlama da sağlar. Gebe kalmaya olanak sağlayan pozitif etkileri ile birlikte doğum  sırasında da  rahatlama sağlar.

Unakit Taşı Bakımı ve Temizliği

Unakit taşının sertlik derecesi 6-7 arasında değişmektedir. 1 gece toprağa gömerek yada 1 gece suda bekleterek taşınızı temizleyebilirsiniz. Akan su altında birkaç dakika bekletebilirsiniz.. Tütsüleyerek yada Himalaya Tuz lambası yanına koyarak ta enerjisini temizleyebilirsiniz.


Taşınızı kullanmadığınız zamanlarda çizilmemesi için özenle saklayınız ve enerji kirliliği olmaması için başkalarının dokunmasına izin vermeyiniz..