Kehribar Özellikleri Ve Faydaları

En eski taşlardan biri olan ve uzun yıllardır kullanılan kehribar taşı, şifalı taşlar listesinde yer almaktadır. Yetişkinlerden çocuklara kadar birçok kişi için fayda sağlayan kehribar taşı, vücudun kendini toparlamasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kehribar dendiğinde akla ilk olarak sağlık gelmektedir.

Kullanım alanı en geniş olan taşlardan biri de kehribardır. Asırlardır kullanıldığı için birçok ürünün kehribar taşından yapıldığını görmek mümkündür. Bu bakımdan doğal olduğundan emin olduğunuz kehribar taşını muhakkak yanınızda taşımalısınız. Bu sayede faydalarından yararlanmanız da bir o kadar kolay olacaktır.

Kehribar Taşı Özellikleri

Bileşiğinde oksijen, hidrojen, karbon ve süksinik asit bulunduran kehribar taşı ağaçlarda meydana gelmeye başlamaktadır. Ağaçların korunması için içinde bulunan reçineler, dökülmekte ve yerde taşlaşmaya yüz tutmaktadır. Üzerinden çok uzun zaman geçtikten sonra kehribar taşının ortaya çıktığı görülmektedir. Bu bakımdan kehribarın baştan sona harika bir taş olduğunu söylemek mümkündür.

Ekstra yumuşak ve inanılmayacak kadar hassas olan kehribar taşı dikkat gerektiren bir taştır. Doğru bakım ve temizlikle ömrü uzun tutulabilmektedir. Üstelik dışarıdan bakıldığında saydam bir görüntüsünün olması kehribar taşının çok da estetik durmasını sağlamaktadır.

Kehribar Taşı Nasıl Temizlenir?

Kehribar taşını temizlemek istediğinizde ne çok soğuk ne de çok sıcak su kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ilık su ve taşı çizmeyecek bir bez, temizlik için gereken malzemeler arasında yer edinmektedir. Bunun yanında su değdirmek istemezseniz kuru bir bezin üzerine çok az miktarda zeytinyağı dökerek de kehribar taşını temizleyebilmeniz mümkün olmaktadır.

Kehribar taşı ne kolonya ne de parfümlü ıslak mendillerle hiçbir şekilde temizlenmemelidir. Taşın yapısını bozacak kimyasallardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Tercih edenler suyla temizledikten sonra 10 dakika kadar toprak üzerinde dinlendirebilmektedir. Bu sayede hem temiz hem de arınmış bir taş olacaktır.

Kehribar Taşının Faydaları

Kehribar taşının özellikle tiroit hastalıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Hormonsal problemleri bulunan kişiler, kehribar kolyesi ile biraz daha rahat nefes alabilmektedirler. Bununla beraber vücudunda enfeksiyon bulunan kişiler de kehribar kolyesiyle şifa bulabileceklerini unutmamalılar.

Vücudun sistemlerinin sağlıklı çalışmasını mümkün kılan kehribar taşı ağrıları hafifletme etkisine sahiptir. Vücudun rahatlamasını ve dinlenmesini sağlamaktadır.

Diş çıkarma sürecinde olan bebeklerin ağrı ve acı yaşamaması için kehribar kolyesi taşıması önerilmektedir.

Kehribar Taşının Kullanım Alanları

Kehribar taşının kullanım alanlarından ilki kolyedir. En çok kolye olarak kullanıldığı göze çarpmaktadır. Bunun nedeni hem boğaz ve göğüs çevresine yakın kullanılmak istenmesi hem de aksesuar olarak çok sık kullanılmasıdır. Ayrıca kehribardan yapılmış yüzükler de hem kadınlar hem erkekler için çokça tercih edilmektedir.

Vücuda iyi gelmesi için kehribar tespihlerinin de çok tercih edildiği görülmektedir. Her an elinizde olması tüm vücudun temizlenmesini, rahatlamasını mümkün kılmaktadır. Bu bakımdan birçok alanda kullanıldığını söylemek mümkündür.