Sertlik derecesine göre iki ayrı kolay ayrılan yeşim taşı, jade ya da nefrit ismini almaktadır. Nefrit daha koyu yeşil tonlarında bir renge sahip olurken jade taşı daha çok açık tonlarda olmaktadır. Jade taşının açık yeşil dışında sarı, mor, mavi gibi renklerde de olabildiği görülmektedir.

Binlerce yıl öncesine dayalı olan yeşim taşının insanlık tarihinin en eski taşlarından biri olduğu bilinmektedir. Çin tarihçesinde yeşim taşının diğer bir ismi imparator taşı olarak adlandırılmaktadır. İmparatorlukta makam, mevki ve mutluluk manasına geldiği için armağan edilebilecek en değerli taşlar arasında yer almaktadır.

Yeşim Taşının Özellikleri

 • Yeşim taşı genellikle yeşil renkli olduğu için bu ismi almıştır ancak tek bir renkle sınırlı değildir. Sarı, kahverengi, mor, beyaz olabildiği gibi kırmızı benekli yeşim taşının da olabildiği bilinmektedir.
 • Sertlik derecesi 6,5 ila 7 arasında olan yeşim taşının kırılgan bir yapıda olduğu görülmektedir. Bu nedenle çıkarılırken herhangi bir zorlamaya maruz bırakılmaması ve kontrollü şekilde çıkarılması gerekmektedir. Aynı hassasiyetin işlenme sürecinde de gösterilmesi son derece önemlidir.
 • Kalp ve güneş sinir ağı çakralarına hitap eden yeşim taşının hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çok faydalı olduğu görülmektedir.

Yeşim Taşı Nerede Çıkarılır?

Yeşim taşının eski tarihlerden itibaren pek çok ülkede çıkarıldığı ancak son dönemlerde çıkarılan toprak sayısının ciddi anlamda azaldığı bilinmektedir. Bu açıdan birçok ülkenin yanında sayılı ülkenin kaliteli yeşim taşına sahip olduğu görülmektedir.

Yeşim taşı çıkaran ülkelerin başında Çin ve Tibet gelmektedir. Bununla beraber Amerika Birleşik Devletlerinde hem çıkarma hem de işleme konusunda oldukça profesyonel sistemler bulunmaktadır. Yeşim taşı ayrıca Kanada ve Kolombiya ülkelerinde de sıkça bulunan bir taştır.

Yeşim Taşının Faydaları

 • Yeşim taşı, uç noktalarda olan duygusallıkları dengede tutmaya yardımcı olmaktadır. Kişi, sevinci de üzüntüyü de uç noktalarda yaşayan biriyse yeşim taşı ile daha kontrollü yaşama sahip olabilmektedir.
 • Akılda berraklık elde etmeyi sağlayan yeşim taşı aynı zamanda düşünce gücünü de arttırmaktadır.
 • Elle tutulduğunda ısınma özelliği olan yeşim taşının, doğrudan güçlü hissettirme özelliği bulunmaktadır. Yaydığı ısı ile vücudun daha güçlü ve iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Karşısındaki kişiye hükmetme, sözünü dinletme ve baskın bir otorite kurma amacı olan kişiler için yeşim taşı çok faydalıdır. Bu özelliği ile tarihte pek çok yönetici tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Yeşim Taşının Fizyolojik Faydaları

 • Yeşim taşı tansiyona ve kalp sağlığına iyi gelen bir taştır.
 • Özellikle doğum sancıları için çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu nedenle kadınların hamileliğin son aylarında yeşim taşı taşımaları önerilmektedir.
 • Baş ağrısına, dönmeye iyi gelen yeşim taşı buna bağlı sinüzit ve migren sorununa da çözüm olabilmektedir.
 • Göz sağlığınızla ilgili bir probleminiz varsa yeşim taşı size ciddi anlamda yarar sağlayabilecek bir taştır.