Turkuaz Taşı (Firuze) Özellikleri Ve Faydaları

Turkuaz taşı olarak bilinen firuze taşının çok eski taşlardan biri olduğu bilinmektedir. Bu denli köklü olan taşın özellikle eski toplumlarda barış amacıyla tercih edildiği dikkat çekmektedir. Savaşan toplumların barışma kararı almasının ardından birbirine firuze taşı armağan ettiği bilinmektedir.

Hem rengi hem de faydaları ile çok kıymetli bir taş olan turkuaz taşı özellikle sağlık alanında kullanılmaktadır. İnsan vücuduna fizyolojik ve psikolojik desteği olan bu taşın orijinali birçok hastalığa çok iyi gelmektedir. Bu nedenle orijinal turkuaz taşının özelliklerini bilmek fayda sağlamaktadır. Sahtesinden ayırt edilebildikten sonra taşın faydalarından yararlanmak daha da kolaydır.

Turkuaz Taşı (Firuze) Özellikleri

  • Turkuaz taşı dışarıdan bakıldığında opak mavi ve yeşil tonlarında görülmektedir.
  • Damarlı taşlar grubunda olan turkuaz taşının üzerinde farklı renklerde damarlar olabildiği dikkat çekmektedir.
  • Sertlik derecesi 5.5 ile 6 arasında olan turkuaz taşının, aksesuar alanında çokça kullanıldığı görülmektedir.
  • Kolye, yüzük, küpe ve diğer aksesuar ürünlerinin kullanımının yanı sıra ev dekorasyonunda da önemli bir yere sahip olduğu unutulmamalıdır.
  • Çıkarımı da temizlenmesi de bir o kadar zor olan bu özel taş, maliyeti yüksek bir taştır. Bu nedenle değerli taşlar listesinde kabul edilmektedir.

Turkuaz Taşı (Firuze) Faydaları

Turkuaz taşının psikolojik sıkıntılara çare olduğu en eski zamanlardan itibaren bilinmektedir. Kişinin huzursuz, gergin ve endişeli hissettiği dönemlerde turkuaz taşı çok önemli derecede etkisini hissettirmektedir. Hafifleme ve rahatlama sağladığı görülmektedir.

Kaygı ve stres kaynaklı bir yaşamınız varsa bunu turkuaz taşı ile aşabilirsiniz. Aşarken diğer yandan kararsızlık ve korku gibi önemli sorunları da arkanızda bırakabilirsiniz. Özellikle hayatınızla ilgili önemli bir karar alırken turkuaz taşına muhakkak yer vermelisiniz. Taş sayesinde daha berrak bir düşünceye kapılabilirsiniz.

Turkuaz Taşı Başarıyı Arttırır mı?

Herhangi bir konuda arka arkaya başarısız olan birinin turkuaz taşı ile bu sorunu geride bırakabilmesi mümkün olmaktadır. Turkuaz taşını kullanan kişilerin, başarısızlık nedenini bulması ve kısa sürede aşması çok kolaydır. Yalnızca eğitim öğretim hayatında değil iş dünyasında da başarısızlığa uğrayan kişilerin, turkuaz taşı sayesinde rahatlamaları mümkündür.

Dikkat toparlama, iş azmi kazanma, çalışma gücünü arttırma konusunda turkuaz taşı çok önemlidir. Başarı elde etme konusunda yardıma ihtiyacı olan herkes turkuaz taşından beklediğini bulabilecektir.

Turkuaz Nazardan Korur mu?

Bir kişinin kıskançlık dolu bakışlarına maruz kaldığınızda, sahip olduklarınızdan endişe duymaya başlarsınız. Bu durumda karşınızdaki kişinin nazarının değmemesi adına nazardan sakınmanızı sağlayan bir nesne ararsınız. Bu konuda turkuaz taşına çok güvenilmektedir çünkü firuze taşı ismiyle eski dönemlerde de nazardan koruduğuna inanılmaktadır.

Nazarın verdiği rehavet, korku, ağırlık ve devamlı keyifsiz hissetme hali turkuaz taşı ile terk edilebilmektedir. Kişi bu taş sayesinde nazardan, kolayca sakınabileceğine inanmalı, taşı yanında taşımalıdır.