Yakut Taşı Özellikleri ve Faydaları

Hindistan’da taşların efendisi ismi ile anılan Yakut taşı, gören herkesin beğeniyle hayran kaldığı taşlardan bir tanesidir. Son derece etkileyici bir görüntüye sahip olan bu özel taşın aynı zamanda en değerli taşlardan biri olduğu da bilinmektedir.

Korindon grubuna ait olan yakut taşı, elmastan son en kıymetli taş olarak anılmaktadır. Bu bakımdan çoğu zaman mücevherlerin üzerinde kullanıldığı dikkat çekmektedir.

Çıkarılması, temizlenip işlenmesi bir hayli zor olan yakut taşı bu özellikleriyle de kıymetli kabul edilmektedir. Kendine özgü özellikleri ile diğer birçok taştan daha ayrıcalıklı olan yakut, değerini ilk keşfedildiği günkü gibi korumaktadır.

Yakut Taşı Özellikleri

Yakut hemen herkes tarafından kırmızı rengi ile bilinmektedir. Taşı hemen her kırmızı tonunda bulabilmek mümkündür ancak çoğu zaman koyu kırmızı olduğu görülmektedir.

Sertlik düzeyi en zor taşlardan biri olan yakut bu özelliği nedeniyle dikkat gerektirmektedir. Yakut taşını dilediğiniz gibi kullanabilmek isterseniz sertlik derecesini bilen bir uzmanla iş yapmanız gerekmektedir. 9 sertlik numarasına sahip olan taş bununla beraber 4- 4,1 oranlarında özgül ağırlığa da sahiptir.

Kimyasal formül grubu oksitler ve korindon olan yakut dünyanın birkaç yerinde çıkarılan, değeri en yüksek taşlardan bir tanesidir.

Yakut Taşı Nerede Çıkarılır?

Kıymetli olan birçok taşın çıkarıldığı ülkeler bu konuda oldukça zengindir. Özellikle yakut gibi pahası çok olan taşları çıkarmak, ülkeler için büyük bir ayrıcalıktır.

Hindistan’da özel bir kıymeti olan yakut taşının taşların en görkemlisi olarak anıldığı ve sıkça burada bulunduğu bilinmektedir. Bunun dışında Rusya, Burma, Sri Lanka, Tayland, Pakistan, Vietnam, Avustralya ve Afganistan da yakut taşının bulunabildiği ülkeler arasında yerleri almaktadırlar.

Yakut Taşı Fiziksel Faydaları

  • Yakut taşının insan fizyolojisine en büyük faydası bağışıklığı güçlendirmesidir. En eski tarihlerden itibaren yakut kullanan kişilerin, hasta olmadığına inanılmıştır. Bugün insan vücudunun bağışıklık sistemine pozitif etki ettiği gözden kaçmamaktadır.
  • Cinsel sorun yaşayan çiftlere, yakut taşı önerilmektedir. Aşırılıklardan ziyade düzenli bir cinsel birliktelik yaşamak isteyenler, yakut taşıyla istediğini elde edebilmektedir.
  • Kan dolaşımını pozitif anlamda düzene sokan yakut taşı özellikle kan nedeniyle meydana gelen iltihaplanmalara, hastalıklara engel olmaktadır. Bu bakımdan ayrıcalıklı bir taş olduğunu söylemek mümkündür.

Yakut Taşının Psikolojik Faydaları

  • Yakut taşının, kişinin kendine olan güvenini olumlu anlamda etkilediği bilinmektedir. Kişi güvensizlik nedeniyle sorun yaşadığı zaman yakutla daha kolay kendine gelmektedir.
  • Dürüstlük konusunda yaydığı enerjiye inanılan yakut'un, kişiye dürüst olabilme konusunda yardımcı olduğu görülmektedir.
  • Rengi ile cesareti simgeleyen yakut, kişinin korktuğu şeylerden emin olmasını ve daha iyi hissedip korkularıyla yüzleşmesini mümkün kılmaktadır.
  • Olumsuz bakış açısını vücuttan uzaklaştıran yakut taşı, kişinin negatif hissetmesinin önüne geçmektedir. Bu şekilde daha olumlu, pozitif bir insan olabilmek mümkündür.