Gören herkesi kendine hayran bırakan, değerli taşlardan biri olarak bilinen malakit son derece göz alıcı bir taştır. Oldukça sade ve bir o kadar da hoş bir görüntüye sahip olması, malakit taşının birçok kişi tarafından tanınmasını sağlamaktadır. Kıymetli taşlar listesinde en değerliler arasında yer almasa da mücevhercilikte sıklıkla başvurulan bir doğal taş olarak tanınmaktadır.

Malakit taşı hem rengi hem de yapısı ile görenlerin beğenebileceği bir taştır. Yüzeyi, oluşumu incelendiğinde temelde farklı olduğu göze çarpmaktadır.

Malakit Özellikleri

  • Malakit taşı, dışarıdan bakıldığında salkımlı olarak görülmekte çizgi çizgi kristalize olmaktadır. Bir araya gelmiş birçok demeti andıran bu görüntüsü ayrıca yeşil renkle çok daha hoş görünmektedir.
  • Çoğu zaman açık yeşil tonlarda olan malakit taşı açık yeşil üzerine koyu yeşil çizgilerden meydana gelmektedir.
  • Nadiren de olsa kristalleşme görülen malakit taşında siyah kristal oluşumu söz konusu olduğunda değeri çok daha fazla olmaktadır.
  • Sahip olunan gerçek malakit taşı çok ince ve kırılgandır. Kolayca kırılmaya müsaittir.

Malakit Taşı Yapısı

Malakit taşının bakır karbonattan oluştuğu görülmektedir. Yeşil renkli bir mineral olarak bilinmekte ve doğada fazlaca bulunmaktadır. Genel sınıfı bakır cevheri olarak kabul edilmektedir. Bakır sülfürüyle ve bunların yataklarının üst kısımlarında gerçekleşen oksitlenme ile meydana gelmektedir.

Yapısal olarak amonyakta kolaylıkla çözünebilen malakit taşı bununla beraber kullanılan asitlerde de köpürerek erime ve çözülme sonucu göstermektedir. Bu özellikleri sebebiyle en değerli taşlar listesine yer almadığı görülmektedir.

Malakit Nerelerde Görülür?

Malakit taşı sık görülen bir taştır. Bu açıdan birçok ülkede çıkarıldığı ve kullanıldığı gözden kaçmamaktadır. Malakit taşını kullanmak isteyen kişiler; Almanya, Macaristan, Kuzey ve Güney Amerika’da rahatlıkla bulabilmektedirler. Bununla beraber Sibirya, Güney Avusturalya, Anadolu ve Güney Batı Afrika’da da malakit çıkarma sıklığı oldukça yüksektir.

Malakit çıkarıldıktan sonra çoğu zaman mücevher için kullanılan bir taştır. Bileklik, küpe, bilezik, kolye gibi ürünlerde kullanılmaktadır. Bunun yanında aksesuar için de malakit taşını rahatlıkla kullanabilmek mümkün olmaktadır. Çıkarma işleminin sonrasında kristalleşme söz konusu olursa mücevherler için değerli bir taş olarak anılmaktadır.

Malakit Faydaları Nelerdir?

  • Malakit taşı ağrıyan bölgeler için ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ağrı bölgesi ne kadar geniş ise makalit taşı da p kadar büyük şekilde kesilip ağrı bölgesine yerleştirilmelidir. Bu şekilde ağrıyı önleyecektir.
  • Kalbi güçlendirdiği bilinen malakit taşının kan dolaşımına ciddi anlamda fayda sağladığı görülmektedir.
  • Araba ve deniz tutması gibi mide bulantısına neden olan konularda malakit taşının faydası olduğu bilinmektedir.
  • Sakinleştirici bir içeriğe sahip olan malakit, kişinin panik, gerginlik ve korku anlarında sakin kalmasına daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.
  • Olumsuz duyguları defetme konusunda da etkisi olan malakit psikolojik yüklerden arınmayı mümkün kılan özel bir taştır. Kişinin kendini yorgun ve bıkkın hissettiği durumlarda kullanması önerilmektedir.