Aventurin taşı uzun süredir birçok millet tarafından kullanılan ve tarihte önemli bir yere sahip olan taşlardan bir tanesidir. Değerli taşlar arasında anılan aventurin taşı, kuvars kristal taş grubu içerisinde yerini almaktadır. Çoğu zaman yeşil tonlarda olduğu için taşın özellikle yeşil bilindiği görülmektedir. Bununla beraber aventurin pek çok tonda olduğu da unutulmamalıdır.

Dışarıdan bakıldığında aventurin taşının içerisinde ışıltı veren mineraller olduğu görülmektedir. İsmini de bu ışıltılardan aldığı bilinmektedir.

Her ne kadar içerik olarak birbirilerinden çok farklı olsalar da aventurin taşının yeşim taşı ile karıştırıldığı görülmektedir. Yeşim taşı biraz daha mat görünürken aventurin taşı daha parlak ve ışıltılı bir taştır.

Aventurin Özellikleri

 • Aventurin, antik tarihten itibaren varlığını koruyan taşlardan bir tanesidir. Özellikle Asya topraklarında kutsal kabul edilen değerli taşlardandır. Bununla beraber Avrupa Amerika tarihinde de aventurin taşının yerini aldığı gözlerden kaçmamaktadır.
 • Antik Çin tarihinde aventurin taşının merhamet tanrıçası Kuan-Yin’in taşı olduğu düşünülmüştür. Bunun yanında yeşil olduğu için doğa tanrıçasının taşı olarak da kabul edilmiştir.
 • Aventurin taşı yeşil dışında gümüş, kahverengi, sarı renklerde de olabilmektedir.
 • Bugün için aksesuardan daha çok dekorasyon malzemesi olarak kullanılan aventurin taşı heykel yapımında en çok kullanılan taşlardan biridir.

Aventurin Taşı Nerelerde Çıkarılır?

Aventurin taşının özellikle Tibet ve Hindistan topraklarında bulunduğu bilinen bir gerçektir. Bu topraklarda yer alan aventurin en kıymetli aventurin taş grubu olarak tanınmaktadır. Bununla birlikte Şili, Brezilya ve İspanya’da da aventurin taşının sıklıkla çıkarıldığı görülmektedir. Bu topraklarda taşın bu denli sık çıkarılması aynı zamanda işlenip değerlendirilmesi anlamına da gelmektedir. Bilhassa İspanya ve Rusya’da aventurin taşının değerlendirildiği alanlar bir hayli geniştir.

Aventurin Taşının Faydaları

 • Aventurin ruhsal sıkıntılara çözüm getiren, huzur veren bir taştır. Eski dönemlerden itibaren huzur taşı olarak adlandırılmakta ve odalarda muhakkak bulunması tavsiye edilmektedir.
 • Gerginlik ve huzursuzluk hisseden, iletişim konusunda karşısındaki kişilerden negatif enerji alan kişilere aventurin taşı tavsiye edilmektedir.
 • Şans taşı olarak da adlandırılan aventurin kişiye para konusunda ciddi anlamda şans getirdiğine inanılmaktadır. Kumarbazın taşı ismini alması da kumarda elde edilen şanstan ileri gelmektedir.
 • Kadınların aventurin ile güzelliğinin artacağı, ciltlerinin daha ışıl ışıl ve sağlıklı görüneceği bilinmektedir. Bu nedenle kolye ya da küpe olarak vücutlarında taşımaları tavsiye edilmektedir.

Aventurin Taşının Fiziksel Faydaları

 • Aventurin, ağrıları dindirme özelliğine sahiptir. Vücutta beklenmedik ağrı meydana geldiğinde taşı, ağrıyan yere koymanız gerekmektedir. Kısa süre içerisinde ağrıyı hafifletme etkisi bulunmaktadır.
 • Kalp çakrası üzerine etkisi olan aventurin taşının doğrudan kalbe iyi geldiği bilinmektedir. Kalbin dinlenmesine daha sağlıklı çalışmasına destek veren özel bir taş olarak kullanılmaktadır.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına da iyi gelen aventurin taşı bu alanda rahatsızlığı olan kişilere fayda sağlayacaktır.