Azurit Taşı Kullanımı

En eski zamanlardan günümüze değin bilinen ve kullanılan değerli doğal taşlardan biri, kendine özel renkleri ile ün salan Azurit taşının şimdiye kadarki bilinen en eski kullanıcıları olan Persler tarafından bu isim verilmiş. Anlamı Pers dilinde mavi demektir. Bakır madeninde oluşması nedeniyle genellikle bakır yataklarından elde edilir. Rengini veren de bu madendir.

Azurit Taşı Özellikleri

Azurit, yapısı itibariyle ince bir taştır; bu durum kolaylıkla işlenmesine de olanak sağlar.

Eski zamanlardan beri özellikle renginin göz alıcılığı ile insanları büyülemiş ve kolayca toz haline getirilerek boya olarak kullanılmıştır. Ayrıca işlenmesindeki kolaylık  sebebi ile takı olarak kullanımı da çok eski zamanlara dayanır.

Azurit taşı biçim itibariyle her zaman belli bir şekilde bulunmaz. Çıkartıldığında bazen billur  gibi,  oldukça biçimli bazen ise hiçbir biçim yahut formda olmaz. Ayrıca Azur mavisi denilen renk ismini ve içeriğini Azurit taşından alır. En çok ve kaliteli Azurit’in  bulunduğu  yerlerin başında İran,  yer almaktadır. Günümüzde İran’daki Azurit çıkarımının azalması söz konusu olmaya başlanmıştır. Bunun ile birlikte Almanya, Fransa,  İngiltere, Güney Avustralya ve   Yunanistan bulunur.

Azurit Taşı Faydaları

Azurit için duygu taşı ya da tinsel güç taşı desek yanlış bir tanım olmaz. Nitekim Azurit’in en önemli özelliği duygulara olan etkisidir. Pozitif duyguların yoğunlaşmasına ciddi katkısı vardır. Aynı zamanda tinsel duygu durumunu dediğimiz manevi düşünsel duygu yoğunluğunu arttırıcı özelliği ile insan ruhunu dinlendirici, ruhsal anlamda güzel pozitif duyguları gün ışığına çıkararak hayat yolculuğunda iyi bir yönlendirici olabilmektedir.


Bu nedenledir ki bilhassa düşünüm sırasında sıklıkla kullanılan Azurit taşının iyileştirici bir yanı da bulunur. Bu özelliği oldukça yoğundur. Sık sık ve uzun süreli bilgisayar, tablet, telefon kullanımı ve uzun araç kullanmaya bağlı olarak gözlerdeki yorgunluğu giderir; bunun için  kullanılan Azurit çeşidine Lacivert taşı da denilmektedir.


Doğru bir düşünme gücü sağlayarak anlama kabiliyetinin gelişmesini sağlar. Vücutta kan deveranının hızlanmasına daha akıcı olmasına yardımcıdır. Bu nedenle kandaki oksijeni arttırarak beyinde zihinsel faaliyetlerin daha hızlı ve akıcı olmasını sağlar.  • Ruhsal, bedensel ve mental olarak rahatlamaya yardımcıdır.
  • Depresif hastalıklarda kullanıldığında kişinin daha yoğun olarak iç dünyasında yaşadığı duyguların, dışa vurulmasına yardımcı olarak bu rahatsızlıkların giderilmesine ön ayak olur.
  • Aynı zamanda genellikle stres, üzüntü kaynaklı baş ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir.
  • İçe dönük olan insanların daha  atik, rahat bir şekilde, duygularını ifade edebilen, bir hale gelmesine yardımcı olur.
  • Fiziksel Faydaları arasında ise, böbrek, cilt rahatsızlıkları, kas ve iskelet sistemi hastalıklarına ve hücre yapılanmasına yardımcı olur.
  • Kandaki oksijen seviyesine ve kan deveranına faydası olduğu için kan hastalıklarına iyi gelmektedir.