Merkezleme taşı olarak bilinen Aragonit, gösterişli kristal bir görüntüye sahiptir. Anlayış ve meşrutiyetin de sembolü olan Aragonit, ilk olarak 1788 yılında keşfedilmiştir. Keşfedildiği yer olan İspanya'daki Aragon Nehri’de zaten taşa adını veren yerdir. Antik çağlarda Romalılar ve Yunanlılar tarafından da hem aksesuar hem de şifa amaçlı kullanıldığı bilinen Aragonit taşı, oyma sanat eserlerinin yapımı için çok uygun bir yapıya da sahiptir. Daha görür görmez onu diğer doğal taşlardan ayırabileceğiniz gösterişli görüntüsü ile oldukça ilgi çekici bir doğal taş olan Aragonit Taşı, eşsiz tasarımların ortaya çıkmasında da büyük rol oynamıştır. Aragonit taşı doğal taşlar grubundan biri olarak bilinmesi ile birlikte aynı zamanda aslında değerli taşlar kategorisine de girmektedir.

Aragonit Taşı Özellikleri

Aragonit taşının en dikkat çeken özelliklerinden birisi gösterişli kristal görüntüsü ile diğer tüm doğal taşlardan daha çekici bir havaya sahip olmasıdır. Kolay oyulabilen yapısı ile oyma sanatları içinde muhteşem bir doğal taş olabilen Aragonit, şifa verici özelliklere de sahip bir taştır. Gözenekli bir kaya olan tortul kayalarının oluştuğu yerlerde bulunabilen Aragonit taşı, Türkiye’de de bulunabilmektedir. Türkiye dışında Çekya, Fransa, İspanya, ABD ve İngiltere’de de bulunabilmektedir.

Aragonit Taşı Nasıl Temizlenir?

Aragonit temizliği, diğer doğal taşlarda da olduğu gibi çok önemlidir. Aragonit taşının temizliğini düzgün bir şekilde yapabilmek bu taşın etkisini arttırmak için önemli bir rol oynamaktadır. Doğru bir temizlik işlemi için Aragonit taşını akan su altında 5 dakika yıkamanız gerekmektedir. Aynı zamanda sirkeli ya da tuzlu suyun içinde de 10 dakika bekleterek arınma ve temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aragonit Taşı Faydaları

Aragonit taşının fiziksel, duygusal ve manevi birçok faydası bulunmaktadır. Denge hissini teşvik ederek olumlu hisleri hayatınıza çeken Aragonit, duyguları besleyici bir doğal taştır. Bileşiğinde yer alan yüksek kalsiyum içeriği ile Aragonit, kemiklerin güçlenmesine ve eklemlerin gelişim göstermesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren Aragonit, kalsiyum eksikliğini de önlemektedir. Aragonit taşının mucizevi faydalarından biri ise negatif enerjileri pozitif enerjilere çevirebilen harika bir özelliğe sahip olmasıdır. Uyurgezerlik ve sürekli kabus görme problemi yaşayanların, Aragonit taşını yastığının altına koyduğunda bu şikayetlerinde azalma görüldüğü de söylenmektedir. Sakinleştirici bir ruh yapısına bürünmenizi sağlayacak olan Aragonit, ruh halinizi yatıştıracak bir etkiye sahiptir. İki ilişkilerde öz güven duygunuzun artmasına da yardımcı olan bir etkisi bulunan Aragonit taşı, kişilerin iç görüyü arttırmasını da desteklemektedir. Geçmişinde oldukça yaralayıcı anılara sahip olan kişilerin Aragonit ile bunları atlatabildiği de bilinen bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Pozitif enerjinizi arttıracak ve öz güven duygunuzu yükseltecek olan Aragonit ile karşılaşacağınız tüm olumsuz durumları dahi pozitif bir şekilde ele alabilme yeteneğine sahip olabilirsiniz. Stres ve duygusal yorgunluk ile mücadele eden kişilere oldukça yardımı dokunabilen Aragonit taşı, sabır konusunda da teşvik edici bir özellik sunmaktadır. Dünyadaki tüm pozitif enerjileri emerek, kullanıcılarına pozitif ve şifalı enerji olarak yansıtabilen Aragonite taşı, meditasyon seanslarında da titreşimleri yüksek manevi seviyelere yükselebilmenize yardımcı olabilmektedir.

Aragonit, A ve E vitamini eksiklikliği gibi durumlarda kullanılabildiği gibi kas kasılmaları ile mücadele içinde fayda sağlayıcı özelliklere sahiptir. Aragonit taşı kemik hastalıklarında çok güçlü bir şifalı etkiye sahip doğal taşlardan biridir.

Kullanım Alanları

Aragonit, duygusal, psikolojik ve fiziksel anlamda yaşanan birçok soruna karşı şifalı etkileri ile kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra gösterişli bir değerli taş olarak Aragonit, aksesuar ve sanat eseri yapımı gibi alanlarda da önemli oranda kullanılmaktadır.