Goshenite taşı ilk olarak ismini aldığı Amerikadaki Massachusetts  eyaletine bağlı bulunan bir yer olan Goshen de bulunur; bünyesinde hiçbir şekilde renk bulundurmaması nedeniyle ait olduğu değerli taş grubunun yani Beril grubunun içinde en sade haliyle oluşan safkan Beril taşı da denilen bir taştır.

Goshenite Taşının Özellikleri

Oluşumu,  magmasal kütlelerin açıklıklarından,  süzülen birçok mineral ile birleşen bunun yanında Silisyumu da bünyesine katarak oluşan; akışkan maddenin katılaşması ile olur.
Goshenite taşı, aynı zamanda yarı değerli bir  taş olarak da bilinir. Renksizliği nedeni ile başka değerli doğal taşları andırır. Bu neden ile sık sık farklı taşlar zannedilir.

Zaman zaman pembe, mavi, yeşil, sarı renkli Goshenite taşı görürüz. Bu renklilik içerisinde bulunan farklı minerallerden kaynaklanır. Bunlara örnek vermek gerekirse Hornblent, Demir, Vanadyum, Kobalt  gibi…
Dünya üzerinde bulunduğu yerler arasında Sri Lanka, Rusya, Pakistan, Brezilya,Bulgaristan, Çin, İtalya da vardır.
Daha ziyade endüstriyel alanlarda kullanılır. Örnek gerekirse; göz sağlığı olarak Lens ve gözlük camı yapımını verebiliriz.

Goshenite’in Faydaları

- Zihinsel faaliyetlerde beyni geliştiren olumlu etkisi vardır. Özellikle sayısal olan cebir alanında faydalıdır.
- Beyin fonksiyonlarında bilhassa düşünmeyi etkileyen kısımlarda enerjiyi yükseltir.
- Pozitif enerji donanımı oldukça koruyucu özellik taşır. Negatif enerjinin rahatsız etmesini engeller.
- Sezgisel anlamda insanı besleyen, kreatif özellikleri ortaya çıkaran bir taştır.
- Fiziksel etkileri arasında, yaşanılan yorgun olma haline iyi gelir. Canlılık ve enerji verir. Aynı zamanda, özellikle alerji ve sinüs rahatsızlıklarında kullanılabilir. Strese dayalı baş ağrılarının giderilmesine faydalalıdır.
- İskelet sistemine iyi geldiği gibi iç organlara da faydalıdır. Vücudumuza giren tüm toksik atıkları temizler. Kan deveranını hızlandırır.

Goshenite Taşının Bakımı

Isı alışverişi olan, aktifliğinin yoğunluğunu  da bu şekilde ısı ile sağlayan  bir taş olması nedeniyle vücut ile temas etmelidir. Enerjisini yükseltmek isterseniz güneş ışığından faydalanabilirsiniz. Başka bir yöntem de Hematit ile birlikte muhafaza edebilmenizdir.