Çivit mavi, koyu mavi renginde içerisinde beyaz çizgileri olan mat yapıda değerli bir taştır; Sodalit….

Yapısında magmasal dediğimiz, çeşitli bileşenlerin bulunduğu porfirden oluşan Sodalit taşı, silisik  asit tuzu ve alüminyum da  bulundurur. Bunun yanı sıra beyaz, parlak ve mum gibi yumuşak bir bileşen olan sodyumdan içinde  fazlasıyla vardır. İsminin Sodalit olma sebebi de budur.

Sodalit Taşının Özellikleri

Bu değerli taşın uhrevi dünya ile tinsel güçlere iyi geldiği ve ortaya çıkarması ile ilgili ilginç pek bilinmeyen bir özelliği var. Sodalit taşının yoğun bir gücü vardır; bu özellik de  pekiştirici rol oynamaktadır.

Rengi nedeniyle başka bir değerli taşla sıklıkla iltibas edilmektedir. Birbirlerinden ayırıcı en önemli özellik ise, Sodalit mavisinde beyaz çizgi, parçacık ve noktalar olmasıdır. Ayrıca Sodalit mavisinin titrem’i farklıdır.

Zaman zaman çıkarılan sodalit taşında Ottaş olarak da  bilinen Pirit taşı yahut Lapis taşı da olabilmektedir. Sıkça görülen bir olay olmasa da karşı karşıya kalınabilen bir durumdur.

Ülkemizde bulunması çok zor olan sodalit  dünyada birçok ülkede bulunabilmekte; bazıları arasında Hindistan, Namibya, Romanya, Fransa, Rusya, ABD, Brezilya ve Kanada da vardır.

Sodalit Taşının Faydaları

Kişinin kendine olan güvenini arttırdığı için bilhassa göz önünde bulunarak topluluklara hitap eden kişilerin sodalit taşının kendisini veya takı olarak kolye vs.yanlarında bulundurmaları özgüvenleri için faydalı olacaktır.

Ayrıca sodalit taşı içinde bulunan mineraller nedeniyle mide bölgesinde oluşan bulantı, kusma şikayetlerine iyi gelir. Özellikle bu şikayetler uzun yolculuklar esnasında sıkça oluşabilmektedir. Böyle durumlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Bunun yanı sıra boğaz bölgesinde oluşan ağrı, yangı ve büyüyen yangının tedavisinde yardımcı etkisi vardır. Kullanılan sodalit taşının ağrı ve yangının boyutu ile doğru orantıda kullanılması gerekir.

Yaygın olarak bilinmeyen bir özelliği de aşırı utangaç, cesaretini toplayamayan insanlara canlandırıcı etkisi olması nedeniyle; özellikle göğsün sol kısmına mümkün oldukça yüreğe yakın olarak bulundurulmalıdır. Kolye veya  yaka iğnesi gibi takı olarak kullanılabileceği gibi; bir kesenin  içine sodalit taşını  koyup iç cepte bulundurabilirsiniz.

Ruhsal dengesizlikler, duygudurum bozuklukları, bağımlılık yaratan yabancı madde kullanıcılarının  iyileşme sürecine yardımcı olur.

Odaklanma ve farkındalığı arttırma etkisi de vardır.

Kişinin kendini  ifade sıkıntısının giderilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Sodalit Taşının Enerji Temizliği ve Bakımı

Sodalit taşının temizliğini yaparken genel olarak sabun v.b. temizlik maddesi kesinlikle kullanılmamalıdır. Taşın kendisine has olan parlaklığının bozulmaması için önemlidir. Yapılması gereken sadece gün (güneş)  ışığında yaklaşık beş dakika kadar tutulmalı, sonrasında ise sadece taşa özel kullandığınız yumuşak ve nemlendirilmiş; temizlik bezi ile temizlemeniz yeterlidir.