Doğal Taşların Bakımı ve Temizliği

Her taşın diğerinden farklı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle binlerce kişi tarafından hatalı şekilde bakılmakta ve değerlerini kaybetmektedirler. Taşlara nasıl bakılması gerektiğini bilmek oldukça önemlidir çünkü bu sayede sahip oldukları değeri muhafaza etme şansı biraz daha çok olmaktadır.

Birçok taşın yapısı değişkendir. Bakılma durumuna göre hassasiyetlerinde artış görülebilmektedir. Dolayısıyla taşları uzun ömürlü kılabilmek adına bakımlarını, temizliklerini, kontrollerini çok iyi bilmek gerekmektedir.

Sahip olduğunuz doğal taşın ne olduğunu iyi bilmelisiniz. Türünü, cinsini, rengini bildiğiniz takdirde temizlik ve bakımında kullanacağınız ürünleri de buna göre seçebilirsiniz.

Doğal Taşların Bakımı

Bazı taşlar çok sert olurken bazılarının çok hassas olduğu bilinen bir gerçektir. Kimi yalnızca suya temas ettiğinde dahi eriyerek yok olabilmektedir. Bununla beraber katmanlı olan taşlar, yanlış ve sert bir hamlenin sonucunda ufalanma sorunuyla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi bir durumda taşların kendi özelliklerine göre bakılması büyük fayda sağlayacaktır.

Yuvarlak ve tamburlaşmış olan taşların daha dayanıklı olduğunu bilmek, bakımları esnasında daha sert fırçalardan yardım almak mümkündür.

Yumuşak olan ve dokunulduğunda yapısı esneyen taşların bakımı kese içerisinde yapılmalıdır. Saklanacakları zaman da aynı şekilde yumuşak, kadife kutu ya da kese içerisinde saklanmaları tavsiye edilmektedir.

Doğal Taşların Temizliği

Doğal taş temizliği onlarca farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bu yöntemler arasında en güvenli hangisi ise onun tercih edilmesi esas alınmaktadır. Bu nedenle öncelik taşların güvenliği ve istenildiği gibi temizlenmesi olmalıdır. Doğal taşların temizliği söz konusu olduğunda en çok kullanılan yöntem akan su ile temizlemedir.

Kolayca parçalanmayan taşlar için akan suyun altında taşı temizlemek çok önemlidir.  Suyu çok fazla açmadan yavaş yavaş yumuşak başlı bir fırça ile temizlenmesi mümkün olabilmektedir.

Deniz Suyu ile Taş Temizliği

Doğal taşların bazıları suya dayanıklı olmaktadır. Bazıları ise deniz suyu gibi tuzlu olan sulardan hiçbir şekilde etkilenmemektedir. Üzerinde bulunan kirleri temizlemek için deniz suyu ile temizlik yapabilmek mümkün olmaktadır. Bunun için bir kâsenin içerisine deniz suyunu koyup taşı içerisine yerleştirmeniz gerekmektedir.

Taş bir süre suda kaldıktan sonra renginde bir değişim olacaktır. Üzerinden hafifçe silmeniz de tamamıyla temizlenmesine yardım edecektir. Arkasından tercih ederseniz akan suyun altına tutup arındırılmasını sağlayabilirsiniz.

Tütsü ile Taş Temizliği

Mum ışında tütsülenen taşların arındırıldığı çok iyi bilinmektedir. Taşın temizlenmesi için is kullanarak yumuşak bir fırça ile temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında akan suya tutarak isi arındırmanız mümkün olacaktır. Bunun arkasından negatif enerjiyi alabilmek için 1 gün kadar toprak altında dinlenmesini sağlamanız da fayda sağlayacaktır.

Bazı taşlar yalnızca ışık altında kalarak kendi kendilerini temizlemektedirler. Hiçbir şekilde toz tutmamakta ve devamlı yenilenmektedirler. Bu taşları alıp gün ışığı gören bir yere koymanız da yeterli olacaktır.