Opal Taşı Özellikleri ve Faydaları

Aslında bir çeşit kuvars taşı olan opal, silis grubunda anılmaktadır. Yer altı sularının hareket etmesinin ardından kayalıklar arasındaki boşluklara çökelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Silis grubunun, jelatinli ve hidratlı tüm çeşitlerini kapsadığı bilinmektedir. Bu nedenle dışarıdan bakıldığı zaman jelatinle kaplanmış, yağlı bir dokusu varmış gibi görünmektedir.

Çok fazla çeşidi olan ve bazılarının oldukça kıymetli olduğu opal taşının, insan vücuduna çok faydalı olduğu bilinmektedir. Enerjisinden yararlanılması bakımından insanın üzerinde taşıması önerilmektedir. Bunun için mücevherlerde opal taşına da yer verildiği dikkat çekmektedir.

Opal Taşının Özellikleri

Opal taşının dışarıdan bakıldığında ince ve küçük pırıltılar barındırdığını görebilirsiniz.  İçerisinde silica küreleri bulunduran bu özel taş, ışığı kırarak güzel yansımalar doğmasını sağlamaktadır. Bu sayede taşın etkileyici bir görüntüye sahip olduğunu söylemek pek de imkânsız değildir.

Silica küreleri ne kadar büyük olursa taş o kadar fazla rengi içerisinde barındırmaktadır. Ateş kırmızısı, mavi, gökkuşağı karması, beyaz ve pembe olabilen opal taşı, nadiren renksiz olarak görülmektedir. Renksiz olanda, ışık yansımaları çok daha belirgin şekilde hissedilebilmektedir.

Sertlik numarası 5,5- 6 civarında olan opal taşının kendi özgül ağırlığı ise 1.9 ve 2.3 olarak bilinmektedir.

Opal Taşı Nerede Çıkarılır?

Opal taşının en yoğun olarak çıkarıldığı yer Avustralya’dır. Avustralya’da yer alan Queensland Cragg Asil Opal Madeni oldukça verimli şekilde opal taşı çıkarmaktadır. En pahalı ve en kaliteli opal taşın çıkarıldığı bu maden oldukça bereketlidir.

Meksika, Peru, Macaristan ve Afrika opal taşının çıkarıldığı diğer dünya ülkeleri arasında anılmaktadır. Bunlarla beraber Türkiye’de de opal taşının çıkarıldığı maden yatakları görülmektedir. Afyon, Kütahya, Eskişehir ve Çanakkale bu konuda oldukça zengin kabul edilmektedir.

Opal Taşının Fiziksel Faydaları

  • Opal taşı, alın ve taç çakrasına sahiptir. Faydaları bu kaynaklardan tüm vücuda yayılmaktadır.
  • Göz sağlığına iyi gelen opal taşı, gözüyle ya da görme duyusuyla ilgili herhangi bir sorunu olan kişilere yardımcı olmaktadır.
  • Eklem ağrıları ve iltihaplanmaları konusunda sıkıntıları olan kişiler, bu konuda kendilerini kolayca toparlayabilmektedir.
  • Parkinson hastalarına oldukça iyi geldiği tespit edilen opal taşının, hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı görülmektedir.
  • Kan hastalıklarına da tedavi olan opal taşı bu nedenle vücutta taşınmalıdır.

Opal Taşının Psikolojik Faydaları

  • Opal taşı, psikolojik olarak sevgi kaynağı taşlar arasında gösterilmektedir. Sevgi ve umut konusunda kendini kötü hisseden herkesin opal taşı ile daha iyi hissettiği bilinmektedir.
  • Kızgınlık ve öfke yatıştırma konusunda etkisini gösteren taş, anlık patlamaları engellemektedir.
  • Kendini ifade etme, anlatma konusunda zorluk yaşayan kişiler, opal taşı ile bu amaçlarına ulaşabilmektedirler. Cesaret, özgüven konusunda oldukça faydalı bir taştır.
  • Pozitif enerjiden yoksun, hayata karamsar bakan kişiler için opal taşı son derece önemli bir taştır.
  • Utangaçlık hususunda zorlanmaları alanlar opal ile daha atik ve dışa dönük olabilmektedir.