Ay Taşı Özellikleri Ve Faydaları

Özellikle Romalılar döneminde kullanılan ve sonrasında bugüne değin kıymetli taşlar arasında gelen ay taşı hem çok değerli hem de çok güzel bir taştır. Güzel bir taş olması sayesinde mücevherat tasarımlarının birçoğunda kullanıldığı çok iyi bilinmektedir. Toprak ana taşı olarak da bilinen bu özel taşın uluslararası sahada moonstone olarak isimlendirildiği görülmektedir.

İnsan doğasına faydalı kabul edilen ay taşı hem dekorasyon hem de takı alanında sıkça tercih edilmektedir. İnsana temas etmesi halinde bilinmeyen birçok güzel faydasının olduğu da dile getirilmektedir.

Ay Taşı Özellikleri

  • Ay taşı yarı şeffaf ve beyaz tonlara sahip özel bir taştır.
  • Taşın yüzeyine yansıyan ışıklar turuncu ve mavi yansımaların doğmasına neden olmaktadır.
  • Gökkuşağı taşları arasında kabul edilen ay taşının ışığı taşıma şekli çok güzeldir. Bu nedenle pek çok kişinin yüzük, kolye ve küpe olarak ay taşını tercih ettiği görülmektedir.
  • 6 ile 6,5 derece arasında bir sertliğe sahip olan ay taşı orta sert taşlardandır. Bu nedenle kullanımı ve işlemi esnasında narin davranılması gerekmektedir.
  • Kolayca çizilebilecek bir yüzey ve düştüğünde kırılabilecek hassas bir yapısı olduğu görülmektedir.
  • Ayın parıltısını yansıttığı söylenen bu taş ismini buradan almıştır.

Ay Taşı Faydaları

Ay taşı; alt karın, kalp ve güneş sinir ağı çakralarına hitap eden bir taştır. Vücudun günlük dengesini koruma ve ritmik sağlığını muhafaza etme konusunda yardımcı olduğu çok iyi bilinmektedir.

Sri Lanka, Brezilya, Almanya ve Hindistan gibi ülkelerde çıkarılan ay taşının bölge halkının sinir sistemine de iyi geldiği görülmektedir. Özellikle geleneksel toplumlarda ay taşının ruhsal dengeye çok büyük faydaları olduğu dile getirilmektedir.

Ay taşı Üreme Sistemine İyi Gelir mi?

Aytaşının özellikle kadınlara çok iyi geldiği bilinmektedir. Kadın üreme sisteminde meydana gelen problemleri aşmaya yardımcı olmaktadır. Daha çok kist gibi sorunlar baş gösterdiğinde ay taşı yardım etmekte, vücudun sağlıklı şekilde kisti eritmesini mümkün kılmaktadır.

Östrojen hormonunu dengede tutan aytaşı devamlı vücutta taşınmalıdır. Bu sayede hormonsal dengesizliklerin neden olduğu iniş ve çıkışlarda sorunu aşmaya yardımcı olabilmektedir.

Hamilelik sürecini kolaylaştırdığına inanılan ay taşının bu süreçte taşınması tavsiye edilmektedir. Hamile kalmak isteyen kadınlar, ay taşını başucunda bulundurmalıdır.

Ay Taşı İlişkileri Güçlendirir mi?

Evinde aytaşı bulunduran çiftlerin muhabbetlerinin çok daha güçlü olduğu görülmektedir. Özellikle yatak odanızda ay taşı bulundurmanız halinde sevginizin ve birbirinize olan bağlılığınızın güçlenmesi çok daha kolay olmaktadır. Tutku ve ihtiras arttıran taşlar listesinde ilk sıralarda yer alan ay taşı, cinsel birlikteliklerde de etkisini gösterebilmektedir.

Merhamet ve şefkat yoksunluğu olan kişilerin ay taşı ile bu sorunu arkalarında bırakmaları mümkündür. Özellikle ilişkilerinde bu durumdan rahatsız olduğunu öne sürenler ay taşını yanlarından ayırmamalıdır.