Beril grubu ailesinin değerli taşlarından biri olan beril taşı farklı alt türlerde ortaya çıkabilmektedir. Gösterdiği renge göre değişik isimler alan bu özel taşın birçok isimle anıldığı gözden kaçmamaktadır. Renk skalasına kısaca göz gezdirildiğinde birçok renge sahip olabildiği de dikkat çekmektedir.

Beril taşı, 1900’lü yıllarda mücevher taşı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra çıkarılan yerlerin sayısında artış olmuş ve kullanım alanı da bir hayli yayılmaya başlamıştır. Bir süre sonra mücevherden çok daha güçlü alanlarda kullanılabileceği ortaya çıkmış ve uçak sanayinde beril taşından yararlanılmaya başlanmıştır. Beril taşı uçak sanayinde kullanılırken beril tozları da florsan yapımında kullanılmıştır.

Beril Taşı Özellikleri

 • Beril taşına, beril ismini verebilmek için taşın renginin beyaz ya da yeşil olması gerekmektedir. Beyaz ya da yeşilden farklı bir renkte bulunursa bu durumda taşın isminin farklı olduğu görülmektedir.
 • Sertlik derecesi 7,5 ila 8 arasında olan beril taşının sert taşlar listesinde yer aldığını söylemek mümkündür.
 • Kendine özgü ağırlığı 2,6 ile 2,9 arasında olan beril taşı farklı ağırlıklarda bulunabilmektedir.
 • Tüm çakralara hitap etmesi, beril taşını birçok taştan daha değerli kılmaktadır.

Beril Taşı Nerede Çıkarılır?

Beril taşının çıkarıldığı yerler dendiğinde akla ilk olarak Amerika gelmektedir. Amerika’da hem çıkarılmakta hem de tüm kullanım alanları tek tek değerlendirilmektedir. Bu sayede uçak sanayinde beril taşından yararlanıldığı da görülmektedir.

Amerika dışında Madagaskar, Güney Batı Afrika ve Türkiye’de de beril taşının kullanıldığı bilinmektedir. Bu ülkelerde çıkarılma sıklığı yüksektir ancak işlenme ve kullanma alanı bir hayli dardır. Bunlar dışında Brezilya’da da Beril taşının varlığından bahsetmek mümkün olmaktadır.

Beril Taşının Faydaları

 • Beril taşı, şans taşı olarak bilinmektedir. Kişinin beril taşını kullanması, şansının açılması manasına gelmektedir.
 • Sakinleştirici taş olarak da bilinen beril taşı, sinir ve öfke anında kişinin daha sakin hareket etmesine yardımcı olmaktadır.
 • Kişi, yanında beril taşını taşıdığında hafifleme ve ferahlama hissine sahip olmaktadır. Yükünden arınma, kendini daha huzurlu ve mutlu hissetme sonucunu vermektedir.
 • Özellikle her an üzerinizde olan beril taşı ile daha sakin bir yaşam süreceğinize olan inancınız artmaktadır. Kişinin kendine ve hayattaki şansına inanması için beril taşını yanında taşıması tavsiye edilmektedir.

Beril Taşının Fizyolojik Faydaları

 • Beril taşı sindirim sisteminde meydana gelen sorunlara çözüm olmaktadır. Özellikle kişinin mide, bağırsak sorunu varsa beril taşını midesinin üzerinde bulundurması yardımcı olmaktadır.
 • İshal ve kabızlık gibi sorunlara da çözüm olan beril taşı, boşaltım sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 • Vücuttan toksin ve ödem atma konusunda etkisi olan beril taşının, kilo verme sürecinde faydalı olduğu görülmektedir.
 • Gün içerisinde göz kapakları üzerinde bir süre bekletilen beril taşının gözlerde olacak sıkıntılara iyi geldiği görülmektedir. Gözlerinizde herhangi bir rahatsızlanma varsa beril taşıyla bunu aşabilirsiniz.