Dünyadaki tüm sıcak denizlerde kendini gösteren mercan taşı, yaşayan taşlar kategorisinde yer almaktadır. Yaşayıp oluşumunu geliştirmesi özellikle ilgi çekici detayları arasında yer almaktadır. Bunlarla birlikte mercan taşının bilinen en eski taşlardan biri olduğu bilinmektedir. Çok eski dönemlerden itibaren kullanılan bu özel taşın birçok faydası olduğu gözlerden kaçmamaktadır.

Birçok dinde de varlığından bahsedilen mercan taşının İslamiyet’te inci taşı ile birlikte anıldığı, özel taşlar arasında yer aldığı dikkat çekmektedir. Bugün hem fiziksel hem psikolojik açıdan faydaları çok olan mercanın hemen herkes tarafından kullanılabilecek bir taş olduğu bilinmektedir.

Mercan( Coral) Özellikleri

 • Mercan taşı genellikle kırmızı ve pembe tonlarında olan bir taştır. Çoğu zaman pembeden turuncuya, turuncudan kırmızıya giden tonlar arasında renginin bulunduğu görülmektedir. Bununla beraber çok nadiren mercan taşının mavi tonlarında olduğu bilinmektedir.
 • Mercan taşı, opak ve mat bir taştır. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir parlaklık ya da ışıltı bulundurmamaktadır.
 • Doğal olan mercanlar tahıl ya da ahşap görünümünde olmaktadırlar. Gözlemlendiği zaman lekeli ve pürüzlü olan mercan doğal olan mercan olarak bilinmektedir.
 • Rengi çok belirgin olan kırmızının ya da pembenin çok parlak tonlarını taşıyan mercanlar yapay mercandır. Doğal olan mercanla doğru şekilde ayırt etmek önemlidir.

Mercan(Coral) Nerede Çıkar?

En çok Afrika ve Hint Adaları civarında çıkarılan mercan taşı bununla beraber Malezya, Avusturalya dolaylarında da çıkarılmaktadır. Taşın bilhassa İtalya, İspanya, Japonya, Sicilya kıyılarında yer aldığı görülmektedir. Bunun dışında Cezayir de mercan çıkarıp satma konusunda en yetkili ülkeler arasında yerini almaktadır.

Çıkarıldığı yerlerde arındırılıp işlenen mercan taşı bu ülkelerden satılmaktadır. Takı, dekorasyon gibi birçok sektörde kullanılması da bu ülkelerden dünyaya açılması ile mümkündür.

Mercan(Coral) Faydaları

 • Mercan taşı, saygınlık taşı olarak bilinmektedir. Kişinin ailesi ve arkadaşları içinde saygınlığının artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ruhsal sıkıntıların arttığı dönemlerde vücutta taşınması önerilen mercan taşının rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Kişinin, ruhsal açıdan daha dingin ve sakin hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 • Mercan taşı, saflık ve denge koruyucu taş olarak bilinmektedir. Kişinin özel hayatında yaşadığı git gelleri, dengesizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik etkileri bulunmaktadır.

Mercan Taşının Fiziksel Faydaları

 • Mercan taşı, kalp ve dalak güçlendirme konusunda en etkili taş olarak bilinmektedir. Kalp sağlığıyla ilgili sorunu olan kişilerin mercan taşı ile daha sağlıklı hissetmesi mümkündür.
 • Çocuk hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olan mercan taşının özellikle bebeklerde çok büyük etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Hafızayı kuvvetlendiren mercan, unutma rahatsızlığı olanlara iyi gelmektedir. Özellikle okul çağında olan çocukların konsantrasyon problemi olduğunda mercan taşı ile çözüm bulunabilmesi çok da zor değildir.
 • Hormonal dengeyi sağlayan mercan taşı, kişinin hormonlarında meydana gelen hastalıklara da çözüm olabilmektedir. Bilhassa kadınlarda ciddi anlamda işe yaradığı görülmektedir.