Doğada renk değiştirebilen en temel 5 taştan biri olan zultanite, popülerliği artan taşlar arasında yer almaktadır. Doğada bulunduğu noktaya göre renk değiştirebilen bu özel taş son derece kıymetli bir taştır. Bu yüzden binlerce kişi tarafından merak edilmekte, araştırılmaktadır.

Henüz pek iyi tanınmayan zultanite taşı 1980’li yıllardan sonra keşfedilmiştir. Nadir görülen kıymetli taşlar sınıfına alınmış, izlenmeye devam edilmiştir. Yeni keşfedilmesine bağlı olarak her geçen gün daha çok tanınmakta ve faydaları hakkında kesin bilgi elde edilmektedir. Gördüğü rağbet gün geçtikçe artan zultanite taşı özellikle mücevherat sektörünün parlayan yıldızı olarak adlandırılmaktadır.

Zultanite Özellikleri

  • Zultanite taşı, çıkarıldığı gibi en doğal haliyle kullanılabilen bir taştır. Bu nedenle çıkarma işlemi esnasında hiçbir şekilde zarar verilmemesi, müdahale edilmemesi gerekmektedir. Bu özelliği ile en saf ve doğal hali ile kullanıma hazır hale gelebilmektedir.
  • Mohs sertlik tablosuna göre sertlik düzeyi 6,5 ile 7 arasında olan zultanite taşı kırılgan bir yapıya sahiptir. Sert bir müdahale ile kolayca kırılabilmektedir.
  • İlk adı diaspor olarak bilinen bu taşın, madencilikte de bu isimle tanındığı dikkat çekmektedir. Ne var ki bugün keşfeden ve kullanan firma sayesinde ismi zultanite olarak kalmış, kabul edilmiştir.

Zultanite Nerede Çıkarılır?

Zultanite taşı özellikle Türkiye için çok özel bir taştır çünkü yalnızca Türkiye’de çıkarıldığı bilinmektedir. Tarihte ilk kez 2005 yılında çıkarılan bu taşın Muğla’nın Milas ilçesinde bulunduğu görülmektedir. Maden sahibi olan Murat Akgün ilk kez çıkarılan bu taşa sultan kelimesinden esinlenerek Zultanite ismini vermiştir.

Zaman içerisinde Amerikan tescilli bir marka haline gelen Zultanite bugün hem markası hem de ismi bu şekilde kalarak bilinmektedir. 2005 yılından bu yana çıkarıldığı tek yer olarak Muğla bilinmekte bu civarda çalışmalar düzenli olarak sürdürülmektedir.

Zultanite Faydaları

  • Zultanite taşı, zihin açıklığı için yardımcı olan özel taşlardan bir tanesidir. Kişinin berrak düşünmesine, zihnini meşgul eden yoğun ve yorucu düşünce karmaşasından uzak kalmasına neden olmaktadır.
  • Zihin kadar bedenin gerginliğinden de arınmasına yardımcı olan zultanite taşı, vücutta strese dayalı gerilmeler ve huzursuz hissetmeler söz konusu olduğunda çözüm olabilmektedir.
  • Kişinin çevresindeki kişilerle uyum sağlamasını sağlayan zultanite, pozitif düşünce gücünü arttırmaktadır. Bu şekilde kişinin daha iyi ve güçlü hissetmesini de mümkün kılmaktadır.
  • Kaygılı, stresli, yorgun ve sıkılgan hissettiğiniz durumlarda zultanite taşını yanınızda taşımanız yaralı olacaktır. Bu sayede ihtiyacınız olan dinginliği elde etmenizi sağlayacak özel bir taştır.

Zultanite Taşının Fiziksel Faydaları

Zultanite taşı, vücudun kas ağrılarına iyi gelen bir taştır. Özellikle boyun, sırt ve kol kaslarında meydana gelen gerilmeler sancılar söz konusu olduğunda zultanite taşının etkilerinden yararlanmak mümkündür. Kas ağrılarını zaman içerisinde tahmin edemeyeceğiniz kadar azaltmaktadır. Bunun yanında bu özel taşın uykusuzluk problemine de iyi geldiği bilinmektedir.