Elmas Taşı Özellikleri ve Faydaları

Dünya üzerinde en değerli taş olarak bilinen elmas taşı, diğer 3 taştan daha kıymetlidir. Çıkarılmasından temizlenmesine, işlenmesinden satışına kadar her anın kontrol halinde gerçekleştirildiği bilinmektedir.

Çoğu zaman mücevher için kullanılan elmas taşının aynı zamanda diğer elmasları ve değerli taşları kesmek amacıyla da kullanıldığı görülmektedir.

İlk kez Fransız kimyacısı Lavoiser tarafından kimyasal içeriği keşfedilen elmasın, saf karbon olduğu tespit edilmiştir. Elması yaktıktan sonra bu kanaate varan kimyager, ısıya dayanıklığı konusunda da oldukça etkileyici bir sonuç almıştır.

Elmas Taşının Özellikleri

3547 derecelik ısıya kadar dayanabildiği görülen elmas taşının, sertlik konusunda da zirvede olduğu bilinmektedir. En sert taş olarak bilinen elmas mohs sertlik cetvelinde 10 ile numaralandırılmaktadır. Bu numara da diğer tüm elementleri kolaylıkla çizebilmesi manasına gelmektedir. Bir elması kesebilmek, çizebilmek yalnızca başka bir elmasla mümkündür. Bu da elması değerli kılan bir diğer özelliğidir.

Asitten de etkilenmeyen elmas özellikleri sayesinde sanayide de önemli bir yere sahiptir. Bunun için yapay elmasların üretildiği ve endüstriyel amaçla kullanıldığı bilinmektedir.

Kendi özgül ağırlığı 3,51 olan elmas taşının, rengi değişkenlik göstermektedir. Beyaz ve saydam olabildiği gibi yarı saydam ve parlak olduğu da görülmektedir.

Elmas Taşı Nerede Çıkarılır?

Elmas taşının çok az yerde çıktığı ve çıkarılan yerlerin koruma altına alındığı bilinmektedir. Bu bakımdan sahte elmas konusunda temkinli olunması gerektiği vurgulanmaktadır.

Elmasın bugün çıkarıldığı yerlerin başında Avustralya gelmektedir. Ülkede elmas madenlerinin yoğun şekilde çalışma gösterdiği bilinmektedir. Avustralya dışında Brezilya ve Gine de elmas konusunda zengin olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra değerli taş konusunda şanslı olan Hindistan’da da elmas bulabilmek mümkündür. Ayrıca Zaire de bu konuda verimli ülkeler arasında anılmaktadır.

Elmas Taşının Fiziksel Faydaları

  • Elmas taşının çakrası tepedir. Bu açıdan nörolojik açıdan çok büyük yardımları olduğu bilinmektedir.
  • Beyin fonksiyonları konusunda sıkıntıları olan kişilerin bu sıkıntıyı aşabilmesi için elmas kullanması önerilmektedir.
  • Zehirlenmelere karşı vücudu koruduğuna inanılan elmasın, vücut temizliği konusunda yardımcı olduğu görülmektedir.
  • Baş ağrılarında da sıklıkla elmas önerisinde bulunulmaktadır.

Elmas Taşının Psikolojik Faydaları

  • Elmas taşının psikolojik olarak çok faydalı olduğu bilinmektedir. Özellikle karakter konusunda kişilik oturmasına yardımcı olduğu söylenmektedir.
  • Bedeni temizleyerek negatif enerjiden kurtulmaya da yardımcı olan elmas, beden ve ruh üzerinde bütünleştirici bir etkiye sahiptir.
  • Bolluk ve bereket timsali olarak anılan elmas, evlerde yoksulluk görmemeyi işaret etmektedir. Kişiyi bu konuda rahatlatma etkisi bilinmektedir.
  • Kâbus konusundan mustarip olanlar, elmas taşı ile kâbuslardan, kötü rüyalardan kurtulabilmektedirler.
  • Yanında veyahut üzerinde elmas taşı bulunduran kişiler, başarılı olan kişilerdir. Azim, hırs ve başarı konusunda vücuda etki ettiği bilinmektedir.
  • Gerginlik, endişe ve kaygı hissedildiği zaman elmas taşı, sakinleştirici bir etki göstermektedir.