Akik Taşı Özellikleri Ve Faydaları

Agate ve achat isimleriyle de bilinen akik taşı en iyi bilinen taşlar arasında kabul edilmektedir. Akik taşının bu denli popüler olmasını sağlayan en önemli özelliği fayda sağladığı alanın bir hayli geniş olmasıdır. Kuvars grubunun bir alt taşlarından biri olan akik hem çok güzel hem de özel bir taştır. İnsan vücudu için faydaları bir hayli fazladır.

Yemen taşı olarak da bilinen akik taşının bir başka ismi ise ölümsüzlük taşıdır. Çok eski dönemlerden itibaren bilinen bu taşın, insan vücudunu iyileştirici özelliği iyi bilinmektedir. Bu özelliği nedeniyle ömür uzattığına inanılmaktadır.

Akik Taşı Özellikleri

Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde çıkarıldığı görülen akik taşının dünyanın pek çok noktasında tanındığı dikkat çekmektedir.

Sertlik ölçümlerinde sertlik düzeyi 6-7 aralığında çıkan taş, ışığı geçirgen bir içeriğe sahip olarak bilinmektedir.

Doğru bakıma ihtiyaç duyan akik taşının pek çok renk aralığında bulunduğu görülmektedir. Yeşilden sarıya kadar onlarca renk tonunda akik taşı görebilmek mümkündür.

Birçok dinde ayrı bir yere konulan akik taşı peygamberlerin yüzüklerinde yer edinmiş bir taştır. Bu bakımdan asırlardır özenle korunmakta ve taşınmaktadır.

Akik Taşı Nasıl Temizlenir?

Akik taşının temizliği için belli bir zaman ayrılması gerektiğini unutmamalısınız. En az 1- 1,5 saat kadar temizliği için vaktiniz olması gerekmektedir. İki şekilde temizlendiği düşünülen akik taşının ilk temizliği herkes tarafından tercih edilen akan su temizliğidir. Akan suyun altına tutulmakta ve 1 saat sonra alınıp kurulanmaktadır.

Bir başka temizleme yöntemi ise güneş ışığıdır. Işıkla temizlendiğine inanılan akik taşının gün ışığı sayesinde yenilendiği görülmektedir. Gün ışığında 1,5 saat kadar ağırlamış olmanız gerekmektedir. Bu sayede kendiliğinden temizlenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Akik Taşının Faydaları

Kullandığınız akik taşının rengi mavi ve tonlarında ise nazara karşı çok iyi geldiğine inanılmaktadır.  Bunun yanında insanda mevcut olan tüm stresi yok ettiği ve vücudu arındırdığı görülmektedir. Negatif enerjiden sıyrılabilmek için akik taşının her rengi yardımcı olabilmektedir.

Akik taşından yapılan herhangi bir ürünü kullandığınızda kas ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Sakin ve rahat bir yapıya sahip olduğunuz dikkatinizi çekecektir. Bununla beraber daha iyimser, anlayışlı olabilmek için akik taşından yardım alabilirsiniz.

Akik taşı, cilt rahatsızlıklarına iyi gelen bir taştır. Bu nedenle üzerinizde taşımanız fayda sağlayacaktır.

Akik Taşı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Akik taşı en çok aksesuar alanında tercih edilmektedir. Küpeden kolyeye, yüzükten tespihe kadar kadın erkek herkesin aksesuar ihtiyacını karşılayabilecek doğal taşlardan bir tanesidir. Birçok renk çeşidi olduğu için takı olarak kullanılması da bir hayli kolay olmaktadır.

Akik taşı çok pahalı bir taş değildir. Bu nedenle evlerde büyük parçalarının kullanılabildiği dikkat çekmektedir. Evinizde herhangi bir malzeme olarak akik taşından faydalanabilirsiniz. Özellikle yatak odalarında akik taşının muhakkak bulunması gerekmektedir.