Yay Burcu 23 Kasım - 21 Aralık

Büyümenin, genişlemenin ve bolluğun gezegeni Jüpiter tarafından yönetilen Yay burcu, zodyağın dokuz numaralı evinde konumlanır. Dokuzuncu ev, uzak ülkeler, felsefe, din, mitoloji ve uzak hedefler gibi temaları temsil eder. Vücutta kalçalar, kas kuvveti, mide ve karaciğer Yay burcunun enerji alanındadır.

Yay ile birlikte sonbahar yerini yavaş yavaş kış mevsimine bırakır. Ateş elementinin değişken tabiatlı burcunun gözü daima gelecekte ulaşmayı planladığı bir hedefe odaklıdır. Değişken karakteri Yay insanının belirlediği hedeften uzaklaşmasına, dolayısı ile istikrarsız bir çabaya, boşa harcanan zamana ve yönünü saptayamama sorunlarına neden olur. Eril enerjinin hakim olduğu karakteri dışa dönük, neşeli ve hareketlidir. Yaylar, çok yönlü ilgileri olan, bir anda birden çok konu ile ilgilenebilen, entelektüel yönden sürekli gelişim içerisinde durmaksızın yenilenen insanlardır.

Monotonluk ve hareketsizlik onlara göre değildir. Bu yüzden ya seyahat ederler ya bir şeyler okuyup öğrenmeye çalışırlar ya da zorlu sporlarla ilgilenirler. Özgürlüklerine aşırı derecede düşkündürler. Bu nedenle kısıtlanmayacaklarına emin olmadıkları müddetçe evlenmezler. Eğer evlenmişse de kendini kısıtlayan ilişkisini uzatmadan bitiren de genellikle Yay burçlarıdır. Karşıt burcu İkizler ile dengelenir. Anda kalmayı bilen İkizler ile gelecek odaklı Yay, kendilerini ve birbirlerini sürekli meşgul edecek enerjiyi bulacaklardır. Yay burcuna sahip insanlar, çocukluklarında ebeveynlerinden yeterince ilgi görememiş ya da çok baskı altında kalmışsa, yetişkinliğinde değersizlik ve yetersizlik duyguları ile kendini mutsuz edebilirler.

Jüpiter’in genişleten etkisi altındaki Yay, zaman zaman abartılı bir tatminsizlik içinde kaybolur. Genç yaşlarda okunu her hedefe yönelten dolayısı ile birçok hatalar yapan Yay, zaman ilerledikçe geçmişte yaptığı hataları göz önüne getirerek daha bilgece kararlar almasını bilecektir. Kariyer hayatında hırslı bir karakter sergiler ve liderliğe taliptir. Ama doğru hedefi belirlememişse kısa bir süre içinde tüm ilgisini ve heyecanını yitirecek ve başka arayışlara yönelecektir. Yay burçları bedenleri ya da beyinlerini sürekli aktif halde tutabilecekleri spor, seyahat, araştırma gibi meşguliyetler içinde olduklarında başarılı olacaklardır.

Yay Burcu Özellikleri

Yay burcunun uğurlu günü Jüpiter yönetimindeki Perşembe, uğurlu sayısı 5 ve 7, uğurlu renkleriyse mor ve turkuazdır.

Yay Burcu Taşları

Yay burcunun sembol taşı olan Sodalit, değerli taşlar grubundadır. Turkuaz, mavi, mor ve lacivert tonları bir arada barındırabilen Sodalit, estetik duruşuyla öne çıkar. Yay, genelde gergin bir ruh haliyle yaşar. Zaman zaman belirlediği hedefi kaybederek anlamsızlık ve amaçsızlık duyguları içinde kaybolur. Sodalit taşının dengeleyici enerjisi böyle anlarda Yay’ı toparlanması yönünde destekleyecektir. Ametrin, Ametist, Mavi Akik ve Obsidyen de Yayları dengeleyen taşlardandır.

Doğal Taşlar ve Burçlar