Başak Burcu 24 Ağustos - 22 Eylül

Dişil enerjinin hakimiyetindeki Başak zodyakta sağlığı, gündelik hayatı ve rutin işleri temsil eden altı numaralı evde konumlanır. Yazdan sonbahara geçiş, elementi toprak olan Başakla başlar. Değişken burçlardan olan Başak, değişimlere kolaylıkla uyumlanma yeteneğine sahiptir. Takıntılı derecede titiz ve düzenlidir. Sporla arası iyidir. Formunu korumak Başak için önemlidir. Sade ve klasik giyinir.

Başak burcu, İkizlerin de yöneticisi olan Merkür tarafından yönetilir. Sosyal, girişken ve derinleşmek için zaman bulamayan İkizlerin aksine Başak iş bitirici, içe dönük ve detaycıdır. Yine de sosyal çevresiyle bağlantısını yitirmek istemez. Her şeyi somut bir forma sokarak, kontrolü ve yönetimi altına almak için çabalar. Somutlaştırarak, eyleme döktükleri ile takdir edilmek ister. Prensiplerine bağlı karakteri ve keskin doğruculuğu ile bilinen Başak burcu, dile getirdiklerinin yıpratıcı sonuçlarını değerlendirmek için vakit harcamaz. Pintiliği ile ünlü olan Başak burcunun maddiyatla ilişkisi aslında, tam anlamıyla bir var oluş kaygısıdır.

Köksüzlüğünü, hiçlik ve değersizlik duygusunu ancak maddi ve somut olanla gidererek, köklenir. Başak burcu insanının diğer insanlarla arası pek de sıcak değildir. Çocukluğunda olumsuz etkiler almışsa bu yönü daha da belirginleşir. Ortamı geren huzursuz bir tabiata sahiptir. Kendini sürekli diğer insanlarla karşılaştırır. Dışarıya yönelttiği eleştirici bakışını kendine de aynı netlikte yöneltir. Hayatına insan almak konusunda oldukça isteksizdir. İnsanlara güvenmez ve yakınlık kurmayı başardığı o güne kadar pek çok kişiyi sivri dili kendinden uzaklaştırmıştır. Tüm bu zorlu aşamaların ardından nihayet bir insana bağlanabildiğinde, değerini iyi bilir. Ondan vazgeçmesi bir o kadar zor olur.

Evine ve ailesine bağlıdır. Karşıt burcu balıkla dengelenir ve ideal çifti oluştururlar. Boğa burcu ile birbirlerini karşılıklı geliştirdikleri türde birliktelik yaşarlar. Başak burcu kariyer hayatında her alanda başarıyı yakalayabilecek denli meraklı ve çalışkandır. Öğrenme, gelişme ve hayatı kolaylaştıracak detayları keşfetme odaklıdır. Oldukça bilinen birçok yazar, oyuncu, müzisyen, sağlıkçı, akademisyen ve politikacının doğum haritasında Başak burcu yükselen, ay ya da güneş burcu konumundadır.

Başak Burcu Özellikleri

Başak burcunun uğurlu sayısı beş, uğurlu günü Merkür yönetimindeki Çarşamba’dır. Başak burcunun renkleri arasında mavi, toprak tonları, kahverengi ve açık sarı yer alır. Vücutta karın, diyafram ve bağırsakları yönetir.

Başak Burcu Taşları

Başak burcunun sembol taşı Karneol (Kırmızı Akik)’tir. Gergin, huzursuz ve stresli bir karaktere sahip olan Başak burcu, Karneol taşının pozitif eril enerjisi ile kendini destekleyerek, daha iyi hissedebilir. Zeberced, Jasper, Limon Kuvars ya da Yeşim, Başak burcunun taşlarındandır.

Doğal Taşlar ve Burçlar