Koç Burcu 21 Mart - 20 Nisan

Koç, eril enerjinin baskın olduğu lider karakteriyle öncü burçlar grubundadır. Kalabalık bir ortamda, elementi ateş olan Koç burcunu fark etmemek imkansızdır. Durduğu yerde bile dinamik bir enerji yayar. Düşüncelerini ateşli bir şekilde dile getirmekten çekinmez. Ortamın durağan enerjisini bir anda yükseltir. Koç burcunu erkek ve kadın gibi bir takım cinsiyetçi kategorilere ayırıp, ondan bu ayrıma uygun tavırlar beklemek anlamsızdır.

Savaş ve adrenalin Tanrısı Mars tarafından yönetilen Koç, deli bir cesarete sahiptir. Kas gücü gerektiren sporlar ile uğraşanlar genellikle Mars etkisindeki Koç burçlarından çıkar. İlkbahar mevsimi Koç burcu ile başlar. Birinci ev kişinin fiziksel görünümünü, eylemlerini ve dünyaya bakış açısını belirler. Koçun doğasında çocuksuluk vardır. Bencilliği, cesareti, heyecanı, otoriteyi tanımama itkisi ve bitmek bilmeyen enerjilerinin kaynağı burasıdır. Bu çocuksu doğası, ona yeni adımlar ve başlangıçlar için bitmeyen bir tutku verir. Kendi isteklerine odaklı Koç oldukça sabırsızdır. Başarı beklediği anda gelmeyince çabucak sıkılabilir. Ancak sorumluluk sahibidir. Sevdiği bir iş ile ilgileniyorsa mutlaka sonuna kadar götürüp, kendisinden bekleneni verir. Hataları üzerinde durmayı pek sevmez. Bu yönde girişimlere de izin vermez. Koç, geçmiş değil gelecek odaklıdır. Doğum haritasında aksi bir gezegen eğilimi yoksa, kin tutmak ona göre değildir.

Koç, karşıt burcu Terazi ile dengelenir. Terazi, çaktırmadan Koçu yönetmeyi ustalıkla başarır. Ateş elementinden olan Koç, yine ateş elementinden olan Yay ve Aslanlar ile yüksek adrenalin içeren bir ilişkiyi uzun soluklu götürebilir. Koç burcu, her ne kadar kendi bildiğini okuyor gibi görünse de ailesine, özellikle de çocuklarına çok bağlıdır. Arzuladığı koşulsuz sevgiye çocukları ile ulaşır. Koç tam bir aşk insanıdır. Dolayısı ile flörtçü bir doğaya sahiptir. Güzel ve başarılı olana hayranlıkla bakar. Fakat bu hayranlığın arkasında illaki bir cinsellik dürtüsü aramak gerekmez. Koç burcunun patavatsızlığa varan bir açık sözlülüğü vardır. Düşündüklerini kolaylıkla dile döker. Kendisine söylenmedikçe de karşıdaki insanın kırıldığını fark edemez. Bu tutumu yüzünden başına oldukça iş açar.

Koç Burcu Özellikleri

Koç burcu vücutta başı, beyni ve dişleri yönetir. Uğurlu rengi kırmızı, şanslı sayısı 9, uğurlu günü ise Mars yönetimindeki Salı’dır.

Koç Burcu Taşları

Hematit kristali, Koç burcunun sembol taşıdır. Köklenme sorunu yaşayan, meşgul olduğu işler esasında sıkılıp bunalan Koç, Hematit ile doğasına hakim olan negatif enerjileri dönüştürerek, köklenme problemlerine çözüm bulmayı deneyebilir. Elmas, Ateş Opal, Yakut, Akuamarin, Pirit de Koç insanının enerjisini yükselten taşlar arasındadır.

Doğal Taşlar ve Burçlar