Oğlak Burcu 22 Aralık - 20 Ocak

Kariyer, toplumsal statü, kişinin yapıp ettikleri ve toplum üzerinde bıraktığı etki gibi temaların göstergesi olan onuncu ev, Oğlak burcunun zodyakta konumlandığı doğal evidir. Onuncu evi ve Oğlak burcunu, zamanın efendisi Satürn yönetir. Toprak elementinin sabırlı ve güvenilir burcu Oğlaklar, başlangıçları ve ilk adımları temsil eden öncü gruptandır.

Kış, Oğlak burcu ile başlar. Oğlak, geçmişe dönük yaşayan, geleneksel yönü baskın bir burçtur. Öncü burçları yoğunlukta olan bir doğum haritası kişiye, zorluklar karşısında yılmayan, sabırlı ve kararlı bir karakter kazandırır. Dişil enerjinin etkisi altındaki Oğlak, içe dönük burçlardandır. Sinemaya, tatile ya da yemeğe yalnız çıktığında kendini kötü hissetmeyen tek burçtur.

Zorlukları temsil eden Satürn’ün ağır ruhu, çocukluğunu baskı altında ve iletişimsiz bir ortamda geçiren bir Oğlak’ın gözlerindeki ışığa daha belirgin bir biçimde yansıyacak ve ona olduğundan daha soğuk ve ulaşılmaz bir duruş verecektir. Oğlaklar, Amerikalı yönetmen David Fincher’ın bol ödüllü filmi Benjamin Button’ın, filmle aynı isimdeki karakteri gibi, yaşlı doğup giderek gençleşirler. Sınırlar çizen, disiplinli öğretmen Satürn, Oğlak’ta fiziksel formuna ulaşır. Oğlak doğuştan, başarıya kolaylıkla ulaşamayacağının bilincindedir. Zor olanı sever.

Belirlediği hedefinin izinde yılmadan, emin adımlarla ilerler. Bu nedenle sanattan teknolojiye, başarılı olamayacağı bir kariyer yoktur. İkizlerin meşguliyeti ve koşturmacası bir nevi eğlence ve yüzeysellik içerirken, Oğlak’ın koşturmacası daha sert, kısıtlamalarla ve geçiştirilemeyecek yüklerle bezelidir. Oğlak hayatının genelinde ilişki değil kariyer odaklıdır. Bu nedenle biraz geç evlenir. Sevgi ilişkilerine pek zaman ayırmasa da içten içe o da sevgiyi ve yakınlığı özleyen bir insan evladıdır. Oğlak burcu karşıt burcu Yengeç ile dengelenir.

Duygularını yoğun biçimde yaşayan Yengeç ile yüksek oktavlı bir aşk ilişkisi yaşar. Fakat Yengeç’in aşırı duygusal ve dengesiz tavırları bir müddet sonra Oğlak’ın sonsuz gibi görünen sabrını taşıracaktır. Vücutta dişler, dizler, deri, kemikler ve eklemler Oğlak etkisindedir.

Oğlak Burcu Özellikleri

Oğlak burcunun uğurlu sayısı sekiz, uğurlu günü Satürn yönetimindeki Cumartesi’dir. Koyu tonlardaki renkleri seven Oğlak burcunun uğurlu renkleri, kahverengi, yeşil ve grinin koyu tonlarıdır.

Oğlak Burcu Taşları

Oğlak burcunun sembol taşı Jasper (Japsis)’tir. Depresyona yatkın bir duygu durumuna sahip olan Oğlaklar, zaman zaman kapıldıkları karamsar duyguların, iletişim zorluklarının ve gerilim etkilerinin baskısını hafifletmek için Jasper taşının dengeleyici enerjisine başvurabilirler. Jasper taşı sahip olduğu renkleriyle de Oğlak burcu kombinlerini zarafetle tamamlar. Oniks, Granat, Akik, Dağ Kristali Oğlak burcunun enerjisiyle uyumlu taşlar arasındadır.

Doğal Taşlar ve Burçlar