Kova Burcu 21 Ocak - 18 Şubat

Teknoloji, gelecek, yenilikçilik, deneycilik, ani gelişmeler, dostluklar, gruplar ve insanlık yararına gerçekleştirilmek istenen hedefler gibi temaların hepsi zodyağın on birinci evinde oturan Kova burcu ile temsil edilir. Hava elementinin sabit nitelikli burcu Kova’da, kış mevsimi tüm nitelikleri ile yaşanmaya başlar.

Kova, eril enerjinin hakim olduğu pozitif burçlar grubundadır. Birbirine zıt özelliklere sahip iki gezegen Satürn ve Uranüs, Kova burcunun yöneticileridir. Bu sebepledir ki Kova’nın bir yanı yaşlı, bir yanı genç, bir yanı geleneksel, bir yanı yenilikçi, bir yanı klasik, bir yanı modern… Bu cümle böyle uzar, gider. Kısacası zodyağın iki güçlü gezegeni, Kova’ya oldukça renkli, çok yönlü bir karakter verir. Gelecek odaklı ve dışa dönük karakteriyle Kova genellikle, yüz yıl sonrasına yönelik sınırsız fikirlerle haşır neşirdir.

Entelektüel kapasitesi ile öne çıkan Kova’da, sınırları temsil eden Satürn’ün analitik zekası, sürprizleri temsil eden Uranüs’ün elektriksel yapısıyla birleşerek sınırsız bir düşünme pırıltısı ile parıldar.

Sıra dışı olanı seven Kova insanı, çok şık bir giyim zevkine sahip olabildiği gibi çok uçuk bir giyim zevki ile de kendini ifade edebilir. Kova için sosyal çevre oldukça mühimdir. Çevresi daima kalabalıktır. Entelektüel ilgi alanı ve düşünsel yaşamı o kadar sınırsızdır ki bu sınırsızlığı, düzenli bir aile ve ev yaşamı ile sınırlayarak bütünlük hissini yaşamak ister.

Sosyallik aşığı olduğu kadar Satürn etkisiyle, insanlardan uzak, yalnızlığa ihtiyaç duyan ve kendisiyle baş başa kalmak isteyen bir tarafı da vardır. Kova izin vermedikçe, onun çizmiş olduğu sınırdan geçebilme başarısını göstermeniz neredeyse imkansızdır. Kova burcu, karşıt burcu Aslan ile güzel ve dengeli bir birliktelik yaşar.

Çözme, anlama ve keşfetme açlığı yaşayan Kova için duygusal derinlikler içinde gizemli bir yapıya bürünen Balık, Yengeç ya da Akrep insanı oldukça akıl çelicidir. Kova’nın anlama ve çözümleme konusundaki doymak bilmez iştahı, geleceğe yönelik gözleri ve evrensel bakışı ona matematik, bilim ve teknoloji alanında başarılı bir kariyer verir. Baldırlar, dolaşım sistemi, topuklar Kova etkisindedir.

Kova Burcu Özellikleri

Kova burcunun uğurlu sayısı dört, uğurlu günü Güneş yönetimindeki Pazar, uğurlu renkleri ise koyu mavi ve yeşil tonlarıdır.

Kova Burcu Taşları

Kova burcunun sembol taşı Florit’tir. Gerilimli bir karaktere sahip olan Kova burcu insanı, stres seviyesini Florit enerjisinden yardım alarak dengeleyebilir. Florit yeşilden morumsu maviye farklı ve geçişli renkleriyle Kova’nın renk beğenisine de hitap eder. Safir, Aytaşı, Turkuaz Oltu ve Akuamarin burcun uğurlu taşlarındandır.

Doğal Taşlar ve Burçlar