Balık Burcu 19 Şubat - 20 Mart

Sınırsızlığı, aşkın düşünceyi, bilinçaltını, rüyaları ve hayalleri temsil eden on ikinci ev, zodyağın ele avuca sığmayan sakini Balık burcunun evidir. Balık burcu sınırların olmadığı, aşıldığı, tanınmadığı aşkınlığın iki gezegeni, Jüpiter ve Neptün tarafından yönetilir. Su elementinin değişken burcu Balık, fedakar, sezgisel ve hayalperest karakteriyle bilinir.

Kış mevsimi Balık burcu ile yerini yavaş yavaş ilkbahara bırakarak burcun değişken doğasına işaret eder. Dişil enerjinin hakim olduğu Balık, içe dönük bir burçtur. Ayaklar, hipofiz ve lenf bezleri Balık burcunun etkisi altındadır. Zodyağın renk paleti gibidir. Çünkü bir Balık, Koç burcundan başlayarak on ikinci eve gelene kadar, her bir burçtan birtakım özellikler alır.

Kendi evine geldiğinde artık dünya ile ilgili öğreneceği her şeyi öğrenmiş ve hayaller alemine dalmıştır. Jüpiter’in uzaklara kilitlenen yayı ve sınırları zorlayan abartılı doğası, Neptün’ün sisli, derin doğası ile birleşince ortaya anlaşılmaz bir ruh hali çıkar. Bir Balık herkesi kolaylıkla anlayabilir, ruhlarındaki fırtınayı çözüp, sezebilir. Fakat bir Balığı anlamak diğer faniler için pek kolay değildir. Müzik, dans, bale, yoga, resim, fotoğraf ve film gibi sanatlar Balık burcu tarafından temsil edilir.

Balık, sanatsal olarak kendini ifade edebilecek ve kariyer hayatında da sanatsal işlerde başarı gösterecektir. O hareketli olmalı, hayallerinin peşinden gitmelidir. Baskı altında süre giden bir çocukluk yaşamış Balık için huzur ve özgürlük, istediği gibi hareket edebileceği şartlar demektir. Eğer onu baskı altına almaya çalışırsanız tıpkı gerçek bir balık gibi elinizden kayıp gidecektir. Bedeni gidemiyorsa, ruhu ve aklı uçsuz bucaksız hayaller aleminde gezinecektir.

Balık burcu sessiz, sakin ve hassas bir karakter sergilese de kimi durumlarda karşısındakini donduracak kadar beklenmedik bir tepki sergileme potansiyeline sahiptir. Aşkın burcu olan Balık, karşıt burcu başak ile dengeli ve mükemmel bir birliktelik yaşar. Aşk ve cinsellik Balık ile birlikte bir sanata dönüşür. Aşka tüm kalbiyle çılgınca bağlanır. Aşk için her çılgınlığı yapar. Ama evlilik söz konusu olduğunda oldukça seçicidir.

Balık Burcu Özellikleri

Balık burcunun uğurlu sayısı üç, uğurlu renkleri mavinin her tonu, turkuaz ve yeşildir. Uğurlu günü ise Jüpiter yönetimindeki Perşembe’dir.

Balık Burcu Taşları

Balık burcunun sembol taşı Ametist’tir. Renkleri ile Balık burcunu cezbeden Ametist, enerjisi ile burca canlılık ve huzur verir. Bulunduğu ortamın ve çevresindekilerin ruh halini sünger gibi çekerek algılayan Balık, yüklendiği negatif enerjiyi dengelemek için, Ametist kullanabilir. Mercan, Süngertaşı, Kumtaşı ve Kantaşı da Balık burcunu dengeleyen taşlardandır.

Doğal Taşlar ve Burçlar